Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare straini
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare straini

Ordonanta Guvernului nr. 25/2014 privind incadrarea in munca si detasarea strainilor pe teritoriul Romaniei si pentru modificarea si completarea unor acte normative privind regimul strainilor in Romania a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 635, din 29 august 2014, si a intrat astazi in vigoare.
Intrebare:
- avizul pe care trebuie sa-l obtina angajatorii este acelasi lucru cu autorizatia de munca pe care trebuie sa o aiba angajatul strain?
- Daca nu, e necesar pentru firmele care vor angaja de la data intrarii in vigoare a Ordonantei sau si pentru firmele care au deja angajati straini?
Cu multumiri,
In asteptarea raspunsului d-voastra
Aviz de angajare este documentul oficial eliberat de catre Inspectoratul General pentru Imigrari, care atesta dreptul unui angajator de a incadra in munca un strain pe o anumita functie.

Prin urmarea, avizul de angajare inlocuieste autorizatia de munca.

De asemenea, Autorizatiile de munca eliberate pana la data intrarii in vigoare a OUG nr.25/2014 vor fi considerate a fi „avize de angajare” sau „avize de detasare”, dupa caz, in conditiile mentionate in ordonanta.

OUG se aplica pentru situatiile aparute dupa intrarea ei in vigoare si nu retroactiv.
Va multumesc