Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie suspendare cim concediu fara salar?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie suspendare cim concediu fara salar?

Buna seara!
Pentru suspendarea unui cim in perioada 01.12.2014 - 28.02.2015 cand se transmite Revisal? Stiu ca suspendarea unui cim se transmite in Revisal in 20 zile lucratoare de la data suspendarii.
Este corect daca transmit Revisal in 30.11.2014(duminica fiind o zi nelucratoare) cu data inceput suspendare 01.12.2014 si data sfarsit suspendare 28.02.2015? Iar pentru incetare suspendare, transmiterea in Revisal sa se faca pe 28.02.2015?
Voiam sa stiu daca transmiterea Revisal-ului inainte de termenele stabilite prin HG nr.500/2011, este un lucru eronat? Multumesc mult!
Suspendarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.

HG nr.500/2011 nu prevede niciun anumit termen pentru completarea si transmiterea deciziei de incetare a suspendarii.
Astfel ca, in tacerea legii, consider ca sunt aplicabile prevederile alin.2 al art.4 din HG nr.500/2010 si anume: Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

In opinia mea, transmiterea Revisal-ului inainte de termenele stabilite prin HG nr.500/2011, nu este un lucru eronat.

Este corect daca transmiteti Revisalul in 30.11.2014 cu data inceput suspendare 01.12.2014 si data sfarsit suspendare 28.02.2015, iar pentru incetarea suspendarii, transmiterea in Revisal sa se faca pe 28.02.2015.
Cornel Vasile, Consilier juridic