Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare agenţi de vânzări
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare agenţi de vânzări

Bună ziua,
Am o firmă de import dar încă nu am lanţ de distribuţie şi vreau să apelez la agenţi de vânzări. Doar că sistemul ar fi asemanator cu cel al companiilor care vand cosmetice de exemplu. Adica ficare vinde cât poate si primeşte comision. Intrebarea mea este care ar fi forma legala, astfel incat sa platesc cat mai putin la stat taxe si impozite. Stiu ca as putea sa vand cu bon fiscal catre agenti si ei sa vanda la negru mai departe, dat fiind ca probabil vor vinde in cercul de prieteni, dar imi doresc, totusi să fac lucrurile ca la carte.
Ajutaţi-mă vă rog cu o formă legală de colaborare cu aceşti agenţi de vânzări/reprezentanţi.
Mulţumesc
Angajarea o puteti face numai cu c.i.m. sau puteti incheia si contract de comision in baza Codului civil.