Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adunare generala asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adunare generala asociatie de proprietari

Art.23, alin 5 unde se precizează “ proprietarii trebuie anunţaţi, prin afişare la loc vizibil sau pe bază de tabel nominal convocator, asupra oricărei adunări generale a asociaţiei de proprietari, cu cel puţin 7 zile înainte de data stabilită, inclusiv cu privire la ordinea de zi a adunării generale”.
Art 24, alin.3, unde se precizează “ la adunarea generală reconvocată, dacă există dovada că toţi membrii asociaţiei de proprietari au fost convocaţi, hotărârile pot fi adoptate, indiferent de numărul membrilor prezenţi, prin votul majorităţii acestora”.
Urmare celor doua articole, nu se subintelege ca la a doua ca sa se poata adopta hotararile ar trebui sa existe un nr. de zile intre 7 - 10 zile? pentru a exista dovada că toţi membrii asociaţiei de proprietari au fost convocaţi, hotărârile pot fi adoptate, indiferent de numărul membrilor prezenţi, prin votul majorităţii acestora? Ptr. ca daca ar fi o singura zi nu ar fi intrunita dovada convocarii, nu?! Ce ziceti?
Adunarea generala trebuie reconvocata in maxim 10 zile ....
anitadana a scris:

pentru a exista dovada că toţi membrii asociaţiei de proprietari au fost convocaţi, hotărârile pot fi adoptate, indiferent de numărul membrilor prezenţi, prin votul majorităţii acestora?

Dovada convocarii proprietarilor se realizeaza cu tabelul convocator semnat de catre proprietari
La adunarea generala reconvocata - daca a fost parcursa procedura convocarii,hotararile se pot adopta indiferent de numarul participantilor si sunt obligatorii pentru toti proprietarii