Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mod de aplicare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mod de aplicare hotarare judecatoreasca

la societate s-a primit o hotarare judecatoreasca prin care anumiti salariati au castigat in instanta anumite drepturi salariale restante. Hotararea judecatoreasca e redactata ciudat, in sensul ca salariatii au dat in judecata directorul, si nu societatea. Termenul pentru contestatie a hotararii judecatoresti era de 15 zile de la comunicare. Deoarece nu s-a facut recurs, hotararea devine definitiva si executorie prin nerecurare. Tribunalul stampileaza hotararea judecatoreasca in sensul ca e definitiva si irevocabila la sfarsitul lunii. Salariatii respectivi au anuntat in scris directorul pe data de 5 a lunii urmatoare si directorul adjunct emite la sfarsitul acestei luni decizia de plata a drepturilor salariale respective, care se si platesc.
Surpriza vine in sensul ca dupa exact 15 zile de la comunicarea salariatilor catre director si desi hotararea era definitiva si executorie (si inaintea emiterii deciziei de punere in executare a hotararii judecatoresti) directorul face recurs la curtea de apel care admite recursul.
In acest caz se mai poate considera ca hotararea judecatoreasca (desi era definitiva si executorie) mai este valabila sau este respinsa de curtea de apel?
admite recursul si ce mai dispune curtea de apel?
in dreptul muncii hotararile pronuntate in fond sunt executorii, prin urmare trebuia sa faceti plata imediat dupa pronuntarea tribunalului. daca in recurs a fost respinsa actiunea aveti dreptul sa primiti sumele platite catre salariati.