Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumpar casa....fara teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumpar casa....fara teren

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati pt ca nu mai pot...In continuare , incercand sa pun lucrurile in ordine dupa oameni care nu-si fac treaba cum trebuie(..la primarii), dau peste altii care ma incurca si mai mult (..notarii). Solutiile pe care le primesc sunt atat de variate ..Problema e urmatoarea: vreau sa cumpar de la parintii mei casa construita in ultimul an de mine impreuna cu sotul meu...pe numele lor, numai casa, pentru ca terenul vor sa fie in continuare al lor...de teama sa nu vand! Cum trebuie incheiat cadastrul pentru casa...este suficient un nou cadastru care sa cuprinda si casa(..am primit aceasta solutie de la un notar, agreeata si de mine de altfel) sau trebuie facuta dezmembrare a terenului de sub casa, a terenului pe care-l voi folosi etc. Mentionez ca aceasta casa este pe un teren unde mai exista o casa , a parintilor, cu teren aferent.

Va multumesc!
Logic ar fi sa intabulati in primul rand casa cea noua, lucru care nu se poate face fara un cadastru...
Si mai logic este sa parcelati terenul astfel incat fiecare casa sa aiba terenul ei - altfel ar trebui ca parintii sa constituie in favoarea casei noi un drept de superficie pentru terenul de sub casa si un drept de servitute de trecere.
Puteti conveni cu parintii sa notati asupra casei si/sau terenului dezmembrat pentru casa noua o interdictie de instrainare si grevare in favoarea lor, astfel ca dvs. sa nu puteti instraina si ipoteca decat cu acordul lor.
Solutia primita de la un notar, de fapt doi notari, a fost urmtoarea: cadastru nou (...cu un nou numar cadastral) pentru casa si intabularea casei, dupa care act de vanzare-cumparare casa..., fara dezmembrari si alte chestii, daca acest notar ar proceda asa si as incheia actul acolo n-ar fi valabil, ce credeti?! De servitute n-as avea nevoie pt ca avem intrare separata, ne-au dat si o portiune din teren pe care ne-am facut gard si ne-am separat(...practic) de ei, eu nu vreau decat sa fiu recunoscuta ca si proprietar asupra casei edificate de mine, pt a nu avea probleme.
Parerea mea este ca ar trebui sa incheiati cu parintii dumneavoastra un contract de vanzare-cumparare a casei in care sa se precizeze ca aveti drept de superficie asupra terenului (dreptul de a folosi partea de teren pe care este construita casa) si eventual un drept de servitute de trecere ca sa puteti circula.
Pentru a va inregistra dreptul de proprietate in cartea funciara puteti face intradevar o parcelare prealabila desi nu cred ca este obligatoriu. In aceasta problema va puteti consulta cel mai bine cu cei de la Oficiul de Cadastru.
In orice caz, in cartea funciara dvs. veti figura cu drept de proprietate asupra casei si de superficie asupra terenului, iar parintii cu drept de proprietate asupra aceluiasi teren.
In ce priveste interdictia de instrainare, aceasta ilegala, avand in vedere ca dreptul de instrinare este un atribut esential al dreptului de proprietate. Mai mult, in opinia multor profesori, o astfel de clauza poate duce la anularea intregului contract.
In ce priveste dreptul dvs. de a instraina casa, parintii nu va pot obliga sa nu o vindeti din aceleasi motive - dvs. puteti vinde casa cu drept de superficie pentru teren asa cum ati cumparat-o.
VALI1980 a scris:

Solutia primita de la un notar, de fapt doi notari, a fost urmtoarea: cadastru nou (...cu un nou numar cadastral) pentru casa si intabularea casei, dupa care act de vanzare-cumparare casa..., fara dezmembrari si alte chestii, daca acest notar ar proceda asa si as incheia actul acolo n-ar fi valabil, ce credeti?! De servitute n-as avea nevoie pt ca avem intrare separata, ne-au dat si o portiune din teren pe care ne-am facut gard si ne-am separat(...practic) de ei, eu nu vreau decat sa fiu recunoscuta ca si proprietar asupra casei edificate de mine, pt a nu avea probleme.

Solutia recomandata de cei doi notari este foarte buna.
Multumesc frumos!!