Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trecere impozit venit-impozit pe profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trecere impozit venit-impozit pe profit

buna seara, la 31.11.2014- cifra de afaceri a depasit plafonul de 65.000euro...cand depun 010 si de cand calculez impozitul pe profit...de la 1.09 sau 1.11?
ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau venituri din consultanţă şi management
"Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre limitele prevăzute în prezentul articol, luând în considerare veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv."

Deci veti depune 010 pana pe 20.12.2014 iar trecerea se face de la 01.10.2014 (asa completati in declaratie).
Pentru trim 4 veti calcula impozitul cumulat de la inceputul anului, din impozitul de plata scazand ce s-a platit in contul impozitului pe venit.
Pentru luna 12 (adica trim 4) declarati profitul prin 101.
adema1980, utilizator
Imi permit sa fac si eu o paranteza :)

Trebuie sa verificati din nou balanta. Orice contabil va poate spune ca este imposibil sa fi depasit CA la 31.11.2014. Statistic vorbind toate depasirile s-au efectuat inainte sau dupa aceasta data. :D