Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interogatoriu uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interogatoriu uzucapiune

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un model de interogatoriu pentru un proces de uzucapiune (reclamant persoana fizica, parat Primaria unei Comune). Este vorba de uzucapiune de 30 de ani.
Imobilul a fost dobandit de reclamant prinm contrcat autentificat in anul 1975. Din contract rezulta ca terenul aferent trece in proprietatea statului. Reclamantul aplatit impozite pentru cladire si terenul aferent. terenul si casa au fost ingradite de catre fostul proprietar de dinainte de vanzare, iar reclamantul nu a modificat ingradirea.

Ce intrebari trebuie sa puna reclamantul catre Primaria din Comuna X?

Cu multumiri pentru sprijin,
Buna ziua,
Exact acele intrebari la care ati raspuns in text:
de cand este proprietar in fapt pe casa si teren
Daca a platit in acest timp taxe si impozite
Daca a granituit terenul
Daca a schimbat granitele
daca a fost tulburat in posesie
daca a fost cunoscut ca proprietar
etc.
Va multumesc foarte mult!