Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Medicul de familie este functionar public?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Medicul de familie este functionar public?

Recent, decizia 26/2014 a ICCJ a specificat ca medicii angajati in unitatile sanitare din subordinea MS cu contract de munca pe durata nedeterminata sint considerati functionari publici. Acest lucru se aplica si medicilor de familie? Se stie ca acestia nu sint angajati in spitale cu contract de munca si au relatii contractuale de prestari servicii cu Casele de asigurari.
Da, dar in primavara aceeasi CC a statuat clar ca toti cei care au profesii liberale si presteaza servicii publice, chiar daca nu primesc salarii de la buget sunt functionari publici din punct de vedere penal. Deci DA. Si expertii contabili sunt considerati functionari publici desi pot sa nu incaseze bani de la buget.
adema1980 a scris:

..., dar in primavara aceeasi CC ....

ICCJ nu este aceeasi cu CC.