avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul indemnizatie concediu medical

Buna ziua,

Imi poate calcula cineva, va rog, un concediu medical cu cod indemnizatie 14, la un salariu brut de 700 lei?
Mi s-a spus ca acest medical este platit 100% si nu este supus taxelor.
Este adevarat?
Cat ar trebui sa-i revina bolnavului, atunci?
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 23:49, 11 Decembrie 2014
Din indemnizatia de CM cod 14 se retine doar CAS (84 lei pentru o luna intreaga in 2014) si este impozabila.

Calculul indemnizatiei se face cu media veniturilor brute pe 6 luni anterioare.
Precizati clar perioada de CM si veniturile brute realizate pe cele 6 luni anterioare inceperii CM.
Ultima luna lucrata a fost in octombrie 2013 si aveam un salariu de 900 brut.
art 17 ali 2 si alin 3 din OUG 158/2005 mentioneaza ca in astfel de boli nu este necesar un nr. de luni lucrate anterior!
Nu este necesar stagiul de cotizare in anumite cazuri prevazute la art.9, dar baza de calcul al indemnizatiei este stabilita clar la art.10 din OUG nr. 158/2005:

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.


Daca ati inceput medicalul in luna octombrie 2013, se vor considera veniturile lunilor aprilie - septembrie 2013, iar daca ati inceput medicalul in luna noiembrie 2013 atunci se vor lua in calcul veniturile realizate in lunile mai - octombrie 2013.
Daca intre cele 6 luni aveti vreuna fara venit, se va face media doar cu lunile in care ati realizat venituri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza concediul medical olivia27 olivia27 din ce venit brut sau net.daca e venit pe economie cum se face.sunt angajata din luna iulie cu salariu de 700 si pana pe 11 decembrie am lucrat de atunci sunt ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Vioreld Vioreld buna ziua. un angajat are un medical in septembrie. in octombrie vine cu 2 medicale in continuare. din ce stiu, baza de calcul la aceste 2 medicale din ... (vezi toată discuția)
Dupa ce perioada de la angajare se platesc concediile medicale? MOCANU DOINA MOCANU DOINA Am o mare rugaminte, si cer ajutorul d-stra intr-un caz pe care nu l-am intalnit pana acum. O salariata nu a declarat ca este insarcinata in 5 (cinci) luni , ... (vezi toată discuția)