avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deductibilitate tva la ii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deductibilitate tva la ii

Buna ziua . Am si eu o nelamurire cu privire la tva-ul virat de o intreprindere individuala in contul bugetul statului.
Tva-ul virat este o chelt. deductibila sau nedeductibila . Si comisioanele bancarea sunt deductibile sau nedeductibile.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Palaghia , Contabil 11:35, 14 Decembrie 2014
Tva de plata nu e o cheltuiala de nici un fel. Comisioanele bancare sunt deductibile total dar doar daca aveti cont bancar deschis pe intreprinderea individuala.
deci cu alte cuvinte , tva-ul apare doar in registrul de incasari si plati
Da.
multumesc mult
Avand in vedere ca nu este o plata (a se vedea cheltuiala) deductibila, puteti sa nu inregistrati respectiv chitanta in Registrul de incasari si plati, ci doar s-o arhivati in dosarul in care tineti si chitantele cu impozitul pe venit si alte eventuale plati (cheltuieli pt. II, PFA, IF) nedeductibile.
In Registrul de incasari si plati se trec doar platile aferente veniturilor, adica platile deductibile.
Vedeti prevederile OMF 1040/2004.
Ultima modificare: Duminică, 14 Decembrie 2014
Alexandru Palaghia, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare rjip pentru pfa Mark68 Mark68 Buna ziua, Am si eu o nelamurire referitoare la completarea RJIP ,si anume: -am un PFA platitor de TVA care preseaza servicii in spatiul intracomunitar cu ... (vezi toată discuția)
Jurnal de operatiuni diverse tomaioan tomaioan Buna ziua.Sunt PFA si asi dori sa stiu daca incasez bani din strainatate (in euro) in contul bancar, ca urmare a prestarilor de servicii trebuie sa inregistrez ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile pfa taxi ContSters236160 ContSters236160 Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu o lamurire, asupra cheltuielilor facute , sunt PFA.cu activitate taxi, si neplatitor de TVA. Din activitatea pe care o ... (vezi toată discuția)