Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deductibilitate tva la ii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deductibilitate tva la ii

Buna ziua . Am si eu o nelamurire cu privire la tva-ul virat de o intreprindere individuala in contul bugetul statului.
Tva-ul virat este o chelt. deductibila sau nedeductibila . Si comisioanele bancarea sunt deductibile sau nedeductibile.
Tva de plata nu e o cheltuiala de nici un fel. Comisioanele bancare sunt deductibile total dar doar daca aveti cont bancar deschis pe intreprinderea individuala.
deci cu alte cuvinte , tva-ul apare doar in registrul de incasari si plati
Da.
multumesc mult
Avand in vedere ca nu este o plata (a se vedea cheltuiala) deductibila, puteti sa nu inregistrati respectiv chitanta in Registrul de incasari si plati, ci doar s-o arhivati in dosarul in care tineti si chitantele cu impozitul pe venit si alte eventuale plati (cheltuieli pt. II, PFA, IF) nedeductibile.
In Registrul de incasari si plati se trec doar platile aferente veniturilor, adica platile deductibile.
Vedeti prevederile OMF 1040/2004.
Alexandru Palaghia, Contabil