Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende persoane fizice
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende persoane fizice

Trebuie sa platesc dividende unui pensionar cu o pensie de 1000 lei,
ii retin 16% impozit pe dividende si 5.5% cass? Multumesc!
george-neagu, moderator
Pentru dividendele distribuite asociatului ce are calitatea de pensionari , societatea are obligatia retinerii la sursa doar a impozitului pe venit de 16%. Impozitul pe venitul din dividende se retine si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care au fost platite dividendele. Tot pana la aceasta data societatea trebuie sa declare impozitul retinut la sursa la bugetul de stat, prin intermediul Declaratiei 100. In privinta contributiilor sociale , societatea comerciala nu are obligatia calcularii, evidentierii, declararii lor, obligatia de calcul ii revine organului fiscal, astfel: Potrivit art. 296 indice 27 alin. (2) din Codul fiscal, persoanele ce obtin venituri din investitii (dividende in cazul nostru) care nu realizeaza intr-un an fiscal venituri din pensii mai mici de 740 lei, au obligatia platii contributiei de asigurari sociale de sanatate asupra acestor venituri. Potrivit art. 296 indice 28, lit. c) contributia de asigurari sociale de sanatate se stabileste de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuala, pe baza informatiilor din declaratia privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit. Cu alte cuvinte in baza declaratiei 205 - Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa, pe care platitorul de dividende o va depune pana la sfarsitul lunii februarie a anului urmator celui de retinere a impozitului.
Cabinet Expert Contabil, Contabil