Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parti comune incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parti comune incalzire

Tevi parti comune izolate.
Cat este procentul legal pe care trebuie sa il platesc la incalzire daca am centrala termica
In cadrul unui imobil de locuit in comun -contorizat in care exista apartamente debransate, toti locatarii detin obligatia sa achite lunar c/v caldura de la spatiile comune in raport de cota indiviza la care se mai adauga pentru absolut toate apartamentele cantitatea de caldura radiata de tevile verticale care strabat apartamentele.
Noile reglementari ale ANRSC =ordinul 343/2010,prevad obligatia ca toti proprietarii ,
respectiv cei debransati, cei cu centrala termica individuala ca si cei racordati la sistemul centralizat dintr-un bloc, platesc caldura pentru partle comune si caldura degajata de tevile care trec prin apartament.
La o intrebare scurta un raspuns pe masura: intre 20-30%
Nu e vorba de un procent legal ci unul calculat.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator