Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... tinerii peste 18 ani primesc alocatie de stat daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

tinerii peste 18 ani primesc alocatie de stat daca urmeaza o facultate ?

Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau postliceal, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora. Legea 61/93 !
Intebare -Tanara , de 20 ani,studenta la zi ,la facultate de stat , are dreptul la alocatie de stat ? Multumesc
Potrivit Legii nr.61/1993, tinerii peste 18 ani nu vor beneficia de alocatia de stat pentru copii daca urmeaza cursurile unei facultati.