Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PRIMA DE NASTERE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PRIMA DE NASTERE

Am avut o salariata,cadru didactic,incadrata pe perioada determinata,care a nascut pe 30 august 2007.Incepand cu 01.09.2007 s-a mutat la alta unitate scolara.Vine acum la aceasta data si cere prima de nastere deoarece unitatea unde se afla nu vrea sa i-o acorde,copilul nascandu-se in ultima zi in care ea se afla in unitatea noastra.Este normal sa o platim noi?Daca da,la ce salariu ar avea dreptul?In CCM se spune ca un salariu mediu pe unitate,iar in cel la nivel de ramura invatamant un salariu de baza al mamei.De ce salariu ar beneficia ea in cazul acesta?Ce trebuie sa cuprinda salariu mediu brut pe unitate?Si o alta intrebare, toate salariatele beneficiaza de acea prima de nastere sau numai cadrele didactice?Multumesc anticipat!
1. Are dreptul la plata unui salariu de baza, conform CCM pe ramura.
2. Institutia d-voastra trebuie sa o achite.
3. Toti salariatii, si ma refer si la barbatii a caror sotii nu au cerut acest ajutor banesc.
MULTUMESC MULT!
CCm unic la nivel national are prevederi minimale. Adica ceea ce e in CCMN e obligatoriu, chiar daca nu apare prevazut in CCm la nivel de ramura sau de unitate (normala ar fi ca si astea sa prevada ceea ce e in CCMN si eventual sa mai adauge alte drepturi).

La prima asta de nastere (salariu bonus la nastere cum se numea inainte) au dreptul toate salariatele din tara, de la toti angajatorii, privati sau de stat. Statut aparte au doar functionarii publici si lor nu li se aplica CCMN.

Salariata care v-a solicitat salariul bonus are dreptul la el, fiindca atunci cand a nascut era angajta dvs. si il poate cere in termen de 3 ani de la data nasterii, deci nu s-a prescris inca.

Fiindca CCM la nivel de ramura are prevederi diferite fata de cel la nivel national, trebuie sa ii acordati suma mai mare.

Salariul mediu pe unitate este cel corespunzator anului 2006, cel anterior anului pentru care se acorda salariul bonus. Se calculeaza ca medie a cheltuielilor salariale pe anul 2006, pe numar de angajati si pe luna. Adica toate veniturile brute ale tuturor angajatilor unitatii pe un an se impart la 12 luni si la numarul de angajati cu carte de munca din fiecare luna (se aduna nr angajati din ianuarie cu cei din febriarie, martie.... decembrie). ITM va poate lamuri mai bine.
gabescu a scris:

3. Toti salariatii, si ma refer si la barbatii a caror sotii nu au cerut acest ajutor banesc.

E vorba de barbatii ale caror sotii nu sunt salariate, nu care nu au cerut salariul. Ca asa ar cere dintre soti cel care are salariu mai mare.
Baza de calcul pentru ajutorul de nastere se raporteaza la luna de calcul anteroara nasterii copilului (luna de calcul inchisa) si nu se raporteaza la intregul an cum a scris atlantiana.....