Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acord iesire din tara pt copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acord iesire din tara pt copil minor

buna seara,am o situatie mai complicata...am o fetita de 6 ani si este trecuta pe numele tatalui,nu am fost casatoriti si nu mai stiu nimic de el de cativa ani...nu s-a interesat niciodata de cea mica..eu m.am casatorit si as vrea sa o iau cu mine in afara tarii in vacanta...pot sa ii fac procura si fara semnatura tatalui???
Nu . Cine semnează declarația daca nu e tatăl?. Căci nu e procura cine declaratie. Trebuie mers in instanța sa supliniti acordul tatalui.
multumesc
Solicitati instantei de tutela ca in baza art. 398 Cod civil sa vi se atribuie autoritatea parinteasca numai dvs. exclusiv.
Art. 398. - (1) Dacă există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanţa hotărăşte ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părinţi.
(2) Celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de creştere şi educare a copilului, precum şi dreptul de a consimţi la adopţia sau la căsătoria acestuia.
In acest fel nu va mai fi nevoie de acordul tatalui pentru iesirea cu minorul din tara.