avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale lnfiintare firma SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

lnfiintare firma SRL

Buna seara.Imi poate spune cineva pasii care trebuie urmati pentru infintarea unei firme cu punct de lucru in franta.Presupun ca am firma unde si cui trebuie sa ma adresez pentru deschiderea unui punct de lucru in franta.Am gasit de lucru dar nu ma ia numai cu contract daca am firma,si daca poate cineva sa-mi spuna cam cit costa.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters295489 , utilizator 10:01, 11 Decembrie 2014
Infiintati firma in Romania.
Apoi punct de lucru in Franta.
Aceasta e partea grea deoarece va trebuie o camera inchiriata acolo si taxele sunt mari.

Faceti firma si incheiati contractul cu cei din Franta.
Ar fi bine sa aveti avocat pentru a fi bine consiliat.
1. Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării societăţii în nume colectiv, in comandită simplă şi cu răspundere limitată le gasiti aici :
[ link extern ]

2. Firmele românesti, intreprinzatorii români care doresc sa creeze in Franta o structura juridica pot face apel la una din urmatoarele structuri :
– Infiintarea unei reprezentante
– Infiintarea unei sucursale
– Infiinarea unei filiale
– Infiintarea unei firme independenta de eventuala firma de drept roman existenta
– inregistrarea in calitate d’antreprenor individual
– inregistrarea in calitate de autoantreprenor

Infiintarea unei reprezentante in Franta

Reprezentanta (sau birou de legatura) este cea mai simpla structura care se poate crea in Franta.
Reprezentanta nu poate avea activitati comerciale. Numai societatea mama poate sa emita facturi si sa semneze contracte comerciale.
Scopul sau este de a reprezenta activitatile societatii « mame » din România, altfel spus de a permite promovarea firmei mama, contactul cu partenerii de afaceri, participarea la saloane, deschiderea unui showroom.
Biroul de reprezentanta nu tine contabilitate in Franta.
El poate avea salariati, fiind atunci tinut la plata cotizatiilor sociale.

Infiintarea unei sucursale in Franta
Ca si reprezentanta, sucursala nu are o identitate juridica proprie ci este o emanatie a societatii mame.
Nu are statut propriu si nici capital social.
Insa spre deosebire de biroul de reprezentanta, sucursala poate avea o activitate comerciala fie ca este vorba de productie, conceptie, prestari servicii sau comercializare in Franta sau in strainatate.
Sucursala plateste in Franta impozitele pe beneficii si TVA-ul.
Sucursala tine o contabilitate in Franta.
Spre deosebire de reprezentanta, sucursala este obligatoriu inregistrata la Registrul Comertului si al Societatilor.
([ link extern ] )
Patronul care incheie contractul ne pune la dispozitie si chirie.Care sint etapele pentru deschiderea unui punct de lucru in franta,unde si cui trebuie sa ma adresez.Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare firma mini-gmbh in germania cu sediul in romania farc9 farc9 Buna tuturor, momentan am un magazin online in romania si showroom in cluj-napoca in domeniul sportiv. Colaborez in special cu importatori pe romania, dar in ... (vezi toată discuția)
Inregistrare punct de lucru in cazul sucursalelor Emil Lasconi Emil Lasconi ART. 43 (1) Sucursalele sunt dezmembrăminte fără personalitate juridică ale societăţilor comerciale şi se înregistrează, înainte de începerea ... (vezi toată discuția)
Societate comerciala germana cu activitate in romania BirsanPaul BirsanPaul Buna ziua, Va expun urmatoarea situatie: O firma germana cu activitate in comercializarea si personalizarea articolelor textile doreste sa inceapa ... (vezi toată discuția)