Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decizie/hotarare AG proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decizie/hotarare AG proprietari

Buna ziua,
Am cautat pe forum situatii similare dar nu am gasit. Prin urmare postez un set de intrebari pentru o situatie noua.

Pe strada pe care locuiesc se fac reamenajari. Primaria asfalteaza si creaza noi locuri de parcare unde este posibil. O posibila zona unde se pot crea locuri de parcare o reprezinta un spatiu considerat la un moment dat 'verde' pe care se parca oricum si pana acum.
Din cate am inteles de la primarie, unde am fost in audienta la directorul tehnic intreband de ce nu se amenajeaza si in acea zona loc de parcare, primaria a cerut acordul asociatiei de proprietari pentru crearea de locuri de parcare pe acel spatiu (daca nu ma insel din cauza faptului ca se apropia mai mult de 5m de bloc). Asociatia NU si-a dat acordul (am aflat tot de la primarie) dar AG de proprietari nu a fost convocata/consultata in aceasta problema. Nu am corespondenta intre asociatie si primarie. Primaria ne-a sugerat sa 'deblocam' situatia in asociatie si sa le comunicam, daca este cazul.
In consecinta am demarat o convocare a unei AG extraordinare pe considerentul ca in anul curent nu a avut loc o AG ordinara, incluzand pe ordinea de zi si aceasta problema. Avem semnaturi a 20% din proprietari pentru aceasta. As avea urmatoarele intrebari:

1. Presedintele / consiliul de administratie are drept sa raspunda (fara consultarea AG) primariei in aceasta problema? Este o 'hotarare' sau o 'decizie'?
2. Avand in vedere ca presedintele/CA nu au mandat din partea AG, in legea 230/2007 nu apare explicit aceasta situatie - presedintele/CA are sau nu obligatia sa ceara hotarare din partea AG pe aceasta tema?
3. Statutul asociatiei prevede 10 zile pentru anuntarea AG iar legea 230/2007 prevede 7 zile. In acest caz primeaza legea sau statutul?
4. Cererea pentro organizarea de AG extraordinara se inmaneaza presedintelui care are obligatia sa anunte la avizier ? Sau semnatarii vor afisa vizibil aceasta convocare?

Va multumesc pentru raspunsuri.
Spatiul verde este al primariei, nu al asociatiei de proprietari. Ca atare ce rost are ca asociatia de proprietari sa-si dea acordul? Asta ar insemna ca ar avea ceva in proprietate si ca ar aproba folosirea acelui bun.

Asociatia de proprietari isi poate da o parere in cadrul unei consultari largi a populatiei. Nu prea am vazut ca primaria sa-i intrebe pe cetateni despre cam nimic.
Deci hotararea AG sau decizia comitetului executiv este o apa de ploaie si care nu valoreaza nici cat o ceapa degerata, mai ales ca primaria inchide ochii la incalcarea legii si v-ar face si partasi la asta.
Spune legea sa nu se amenajeze nimic la mai putin de 5 m de zid? Pai atunci la ce sa va dati dv. acordul? La incalcarea legii?

Plus ca nu toti proprietarii din bloc vor beneficia de acele locuri de parcare, ba unii chiar vor fi deranjati de zgomot, noxe, mizerie etc.
Orice problema se discuta in AG daca ea ii priveste pe toti proprietarii, nu numai pe proprietarii de masini.
elga50, moderator
scotchro a scris:
1. Presedintele / consiliul de administratie are drept sa raspunda (fara consultarea AG) primariei in aceasta problema? Este o 'hotarare' sau o 'decizie'?

Comitetul executiv condus de presedinte are obligatia sa raspunda la orice adresa, notificare, sesizare... primita de la Primarie ori alte institutii. Nu este o hotarare sau o decizie, ci un raspuns la o adresa a primariei.
2. Avand in vedere ca presedintele/CA nu au mandat din partea AG, in legea 230/2007 nu apare explicit aceasta situatie - presedintele/CA are sau nu obligatia sa ceara hotarare din partea AG pe aceasta tema?

Presedintele si membrii comitetului executiv au fost mandatati de proprietari prin alegerea lor in adunarea generala sa conduca asociatia intre adunarile generale. Daca nu-si fac treaba pentru care au fost alesi, la urmatoarea adunare generala pot fi alesi altii.
3. Statutul asociatiei prevede 10 zile pentru anuntarea AG iar legea 230/2007 prevede 7 zile. In acest caz primeaza legea sau statutul?

Legea primeaza.
Poastati anuntul de convocare a adunarii generale cu minim 10 zile inainte de data stabilita si ati impacat legea cu statutul. Ce mai conteaza 3 zile!
4. Cererea pentro organizarea de AG extraordinara se inmaneaza presedintelui care are obligatia sa anunte la avizier ? Sau semnatarii vor afisa vizibil aceasta convocare?

Presedintele ori membrii comitetului executiv pot stabili si convoca adunarea generala.
Daca ati proprietari din afara comitetului vor sa organizeze o adunare generala, au doua variante:
- discuta cu presedintele si daca acesta considera ca este necesar, va convoca adunarea generala. Fara semnaturi, tabele...
- daca presedintele nu vrea sa convoace adunarea generala, un grup de initiativa dintre proprietari pot merge din usa in usa, cu un tabel, cu ordinea de zi, cu locul si data... sa obtina semnatura a minim 20% dintre proprietari. Apoi afiseza ori anunta prin cutiile de posta, prin presa, pe orice cale, in asa fel ca sa afle toata asociatia ca la data de....., ora.... are loc adunarea generala cu ordinea de zi... samd.
La adunarea generala trebuie sa fie prezenti peste 50% dintre membrii asociatiei pentru a se putea lua o hotarare.

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsuri. As avea totusi o nelamurire:

Comitetul executiv condus de presedinte are obligatia sa raspunda la orice adresa, notificare, sesizare... primita de la Primarie ori alte institutii. Nu este o hotarare sau o decizie, ci un raspuns la o adresa a primariei.

In cazul unui raspuns dat de asociatie catre primarie, care este calea de atac, cu acoperirea legii, din partea proprietarilor care nu sunt de acord cu aceast raspuns dat?
Ne aflam in situatia in care presedintele impreuna cu comitetul a dat un raspuns negativ cu care aproximativ 50% dintre membrii ascociatiei nu sunt de acord. Cat priveste restul de 50% (excluzand aici comitetul executiv) nu le cunoastem pozitia.
In acest context - se poate cere organizarea unei AG si supunerea la vot a problemei controversate?

Multumesc
Puteti convoca adunarea generala pentru orice, facand pasii legli.
Dar poate mai usor, in cazul dumneavoastra, ar fi sa intocmiti o adresa catre primar in care sa aratati pozitia dumneavoastra cu privire la problema. Semnati cat mai multi pe aceasta adresa si inregistrati-o la primarie. Puteti solicita si o audienta la primar in fata caruia sa sustineti ceea ce ati scris in adesa respectiva.