Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... vechime minima de 9 ani in specialitatea studiilor ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

vechime minima de 9 ani in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice de executie de cons. sup. I

Sunt functionar public de 14,5 ani si de 6,5 ani cu studii superioare. Credeti ca as putea fi selectata ptr a putea participa la un concurs daca se cere 9 ani vechime in specialitatea studiilor? se tine cont ca sunt functionar de aproape 15 ani?
Vechimea de 14 ani si jumatate este realizata intr-o singura institutie sau reprezinta un total al carierei in administratia publica?
Vechimea este realizata intr-o singura institutie, fara intrerupere.
Clasa I -studii superioare;
Clasa II-studii de scurta durata;
Clasa III-studii medii.
La grad profesional superior e necesar 9 ani in specialitatea studiilor pentru toate clasele .
Daca is studii superioare de lunga durata obligatoriu 9 ani in specialitatea studiilor pentru a ocupa postul de Consilier ,clasa I grad superior.
Vechimea in functia publica se calculeaza ca spor de vechime in munca dar ca si conditii de participare la concurs sau examen se ia strict vechimea in specialitatea studiilor .
8 ani pe clasa III si 6,5 ani pe studii superioare,clasa I .Mai aveti 2,5 ani pana puteti ocupa o functie de consilier clasa I grad superior.
Acum sunt consilier superior, clasa I, treapta3 in institutia x si vreau sa particip la un alt concurs, tot consilier superior 1 in alta institutie, ce ziceti, se poate cu vechimea de 6.5 ani?
Daca angajatorul solicita in conditiile de participare 9 ani vechime in specialitatea studiilor iar dvs. aveti doar 6,5 e de la sine inteles ca nu o sa va accepte.