Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecere la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecere la impozit pe profit

Buna ziua....Va rog daca se poate sa imi spuneti ce trebuie sa fac in cazul in care acum platesc impozit micro iar la sfarsitul lunii noiembrie am o cifra de afaceri de 275078 lei...este posibil ca in decembrie sa depasesc 65.000. Ce trebuie sa depun in ianuarie si de cand calculez impozit profit?
Depuneti declaratia 010 in termen de 30 de zile de la constatarea modificarii, trecerea la impozitul pe profit se face incepand cu trimestrul in care s-a depasit cifra de afaceri, adica de la 1 octombrie 2014, in declaratie treceti iesirea de la plata pe impozitul microintrepriderilor incepand cu 30 septembrie 2014 si trecerea la impozit pe profit incepand cu 1.10 2014