avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecere la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecere la impozit pe profit

Buna ziua....Va rog daca se poate sa imi spuneti ce trebuie sa fac in cazul in care acum platesc impozit micro iar la sfarsitul lunii noiembrie am o cifra de afaceri de 275078 lei...este posibil ca in decembrie sa depasesc 65.000. Ce trebuie sa depun in ianuarie si de cand calculez impozit profit?
Cel mai recent răspuns: Cabinet Expert Contabil , Contabil 20:03, 12 Decembrie 2014
Depuneti declaratia 010 in termen de 30 de zile de la constatarea modificarii, trecerea la impozitul pe profit se face incepand cu trimestrul in care s-a depasit cifra de afaceri, adica de la 1 octombrie 2014, in declaratie treceti iesirea de la plata pe impozitul microintrepriderilor incepand cu 30 septembrie 2014 si trecerea la impozit pe profit incepand cu 1.10 2014

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire plafon microintreprindere adrianabresug adrianabresug daca o microintreprindere depaseste plafonul de 65.000 euro la 31.10.2014 incepand cu care trimestru devine platitoare de 16 %?Firma a inceput activitatea pe ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA O firma, platitoare de impozit pe venit microintreprindere, la data de 31.07.2013, depaseste plafonul de 220000 cifra de afaceri. De la ce data devine ... (vezi toată discuția)
Declaratii fiscale an 2013 contabilbuc contabilbuc O intrebare: microintreprindere din februarie 2013 in luna moiembrie am cifra de afaceri de 281000 lei,firma devine platitoare de impozit pe profit incepind cu ... (vezi toată discuția)