Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CARE ESTE DISTANTA MINIMA ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CARE ESTE DISTANTA MINIMA ?

Un coproprietar are doua magazii LIPITE pr hotarul . Adica EXACT pe gard , fara nici cea mai mica distanta . Va rog sa-mi spuneti : care este distanta minima la care trebuie sa fie acestea de gard ? 60 cm , sau 2 m ?
SECŢIUNEA 1
Limite legale

Art. 612

Distanţa minimă în construcţii

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

ok thx