Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Folosirea imagini fără acordul meu de către o ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Folosirea imagini fără acordul meu de către o bancă

În perioada 2007-2012 am lucrat la o bancă din România. În mai 2012 am fost dat afară, chipurile "restructurarea activități". În toată perioada 2012-2014 am costata că imaginea mea a fost folosită de 5-6 ori, numai în acest an de 2 ori, ultima oară chiar în ziua de joi 11.12.2014 de Ziarul Financiar, la sectiunea Bănci și asigurări. Menționez ca NU AU ACORDUL MEU de a folosi imaginea mea, nici Volksbank România și nici Ziarul Financiar, și nu am semnat nimic în acest sens.
Ce este de făcu? Întrucât nu vreau să-i las pe acești HOȚI. Vreau să-i fac să plătească pentru toate suferințele pe care le-am îndurat, pe când ei au încasat sume colosale.
Vă implor, ajutați-ma. Nu știu la cine să apelez.
Mulțumesc.
Exista doua aspecte:
-folosirea fotografiei dvs realizata de un fotograf si
-folosirea imaginii dvs.

In primul caz, fotograful este cel ce detine dr. de autor asupra fotografiei. Este foarte probabil ca fotograful sa fi incheiat un acord cu banca in care sa-i fi cedat bancii drepturile de autor privind fotografia, inclusiv dreptul de a publicara acesteia in ZF. In aceasta situatie, dvs sunteti tert si nu puteti intreprinde nimic vis a vis de dr. de autor asupra fotografiei.

In al doilea caz problema se pune in ce masura si context dvs v-ati dat consimtamantul sa fiti fotografiat de catre fotograf . Dati mai multe detalii. Ati avut o sedinta foto din initiativa bancii pentru realizare de fotografii ce se utilizeaza pe siteul bancii? Fisa postului prevedea o clauza ca angajatul bancii accepta folosirea imaginii sale de catre banca? Trebuie clarificata intreaga aceasta situatie de fapt.

In cazul in care ati participat la sedinta foto organizata de banca ptr angajatii sai, v-ati dat si consimtamantul la folosirea imaginii. In aceasta situatie, pentru a putea intreprinde o actiune civila impotriva bancii, trebuie fie sa dovediti un prejudiciu suferit ca urmare a folosirii imaginii (prejudiciul suferit care trebuie cuantificat), fie sa va indreptati printr-o actiune intemeiata pe institutia "imbogatirii fara justa cauza" din codul civil, evident daca exista conditiile unei astfel de actiuni. In concluzie, trebuie clarificata in detaliu situatia de fapt pentru a vedea daca exista vreo solutie.