Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deprecieri cantitative de stocuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deprecieri cantitative de stocuri

Am achizitionat piper boabe.Dupa 6 luni acesta,uscandu-se,a mai scazut in greutate.Ceb trebuie facut in acest sens dpv al ctb de gestiunie si ce anume din pinct de vedere al ctb financiare( ma refer la pv-uri,note contabile etc)
Multumesc!
Puteti acorda perisabilitatile legale, diferenta.....
Norma privind limitele admisibile de perisabilitate la marfuri in procesul de comercializare a fost aprobata
prin HG nr. 831/2004, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 522 din 10.06.2004.
Art. 1. - Prin perisabilitati, in sensul prezentelor norme, se intelege scazamintele care se produc in timpul
transportului, manipularii, depozitarii si desfacerii marfurilor, determinate de procese naturale cum sunt: uscare, evaporare,
volatilizare, pulverizare, hidroliza, racire, inghetare, topire, oxidare, aderare la peretii vagoanelor sau ai vaselor in care sunt
transportate, descompunere, scurgere, imbibare, ingrosare, imprastiere, faramitare, spargere, inclusiv procese de fermentare
sau alte procese biofizice, in procesul de comercializare in reteaua de distributie (depozite cu ridicata, unitati comerciale cu
amanuntul si de alimentatie publica).
Art. 2. - Nu constituie perisabilitati pierderile incluse in normele de consum tehnologic, precum si cele produse
prin neglijenta, sustrageri si cele produse din alte cauze imputabile persoanelor vinovate sau cele determinate de
cauze de forta majora.
Art. 3. - Limitele maxime de perisabilitate care pot fi acordate marfurilor potrivit prevederilor art. 1 sunt prevazute la
art. 13.
Art. 4. - Perisabilitatile produse in conditiile mentionate la art. 1 se aproba de managerul, directorul sau
administratorul persoanei juridice, dupa caz, la nivelul cantitatilor efectiv constatate ca pierderi naturale cu ocazia
receptionarii marfurilor transportate, a inventarierii sau a predarii gestiunii, pana la limitele prevazute la art. 13.
Art. 5. - Limitele maxime de perisabilitate pentru marfurile ambalate in recipiente din sticla se aplica si pentru
ambalajele respective.
Art. 6. - Perisabilitatile pot fi acordate numai dupa o verificare faptica a cantitatilor de produse existente in gestiune,stabilite dupa cantarire, numarare, masurare si prin alte asemenea procedee si dupa efectuarea compensarilor conform
prevederilor legale in vigoare.
Art. 7. - Limitele maxime de perisabilitate admise la depozitare si desfacere se stabilesc la nivelul intregii activitati a
persoanei juridice platitoare de impozit pe profit, prin aplicarea coeficientului stabilit pentru grupa de marfuri la pretul de
inregistrare al marfurilor intrate sau la pretul de livrare pentru marfurile vandute in perioada cuprinsa intre doua inventare.
Contabilitatea de gestiune se foloseste in general atunci cand dorim sa repartizam costul unui produs sau serviciu in cheltuieli directe si indirecte, ajuta in elaborarea bugetelor, in previziunea economica
Probabil confundati contabilitatea de gestiunea cu gestiunea magazinului.
Calculul si contabilizarea perisabilitailor, vor scadea din gestiune cantitatea cu care a scazut in greutate produsul.
diana_irena a scris:

Contabilitatea de gestiune se foloseste in general atunci cand dorim sa repartizam costul unui produs sau serviciu in cheltuieli directe si indirecte, ajuta in elaborarea bugetelor, in previziunea economica
Probabil confundati contabilitatea de gestiunea cu gestiunea magazinului.
Calculul si contabilizarea perisabilitailor, vor scadea din gestiune cantitatea cu care a scazut in greutate produsul.

Ordinul 1826/2003 (pentru aprobarea Precizărilor privind unele măsuri referitoare la organizarea şi conducerea contabilităţii de gestiune):
În funcţie de specificul activităţii desfăşurate, contabilitatea de gestiune va asigura, în principal, înregistrarea operaţiilor privind colectarea şi repartizarea cheltuielilor pe destinaţii, respectiv pe activităţi, secţii, faze de fabricaţie, centre de costuri, centre de profit, după caz, precum şi calculul costului de achiziţie, de producţie, de prelucrare al bunurilor intrate, obţinute, lucrărilor executate, serviciilor prestate, producţiei în curs de execuţie, imobilizărilor în curs etc., din unităţile de producţie, comerciale, prestatoare de servicii, financiare şi alte domenii de activitate.
Prin contabilitatea de gestiune persoanele juridice pot obţine informaţii care să asigure o gestionare eficientă a patrimoniului, respectiv:
– informaţii legate de costul bunurilor, lucrărilor, serviciilor, pentru persoanele juridice care desfăşoară activităţi de producţie, prestări de servicii, precum şi de costul bunurilor vândute pentru persoanele juridice care desfăşoară activitate de comerţ;
– informaţii care stau la baza bugetarii şi controlului activităţii de exploatare;
– informaţii necesare analizelor financiare în vederea fundamentării deciziilor manageriale privind conducerea activităţii interne;
– alte informaţii impuse de realizarea unui management performant.
(...)

Alexandru Palaghia, Contabil