avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Asociere in participatiune
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Asociere in participatiune

Buna ziua,

In scopul desfasurarii de activitati de verificari PRAM cu emitere buletine de verificare, un SRL, microintreprindere care nu este atestata ANRE dar care are ca obiect principal de activitate CAEN 4321-Lucrari de instalatii electrice, poate incheia un Contract de asociere in participatiune cu un PFA - electrician autorizat de ANRE pentru verificari si emitere buletine de verificare?
Ar fi legal acest demers? Practic SRL-ul vine cu clientii si alte resurse, iar PFA-ul cu stiinta si dreptul legal de a face.
Obligatiile fata de terti si le-ar asuma SRL-ul.
Va multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Verificare prize de pamant gabi12c gabi12c Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca, in calitate de persoană fizică autorizată (PFA) fiind electricianul autorizat gradul I , fara atestat ANRE pot emite ... (vezi toată discuția)
Pfa atestare anre Andreea99 Andreea99 Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Eu sunt inginer atestat ANRE si de curand am deschis un PFA (cod CAEN 4231 - lucrari de instalatii electrice) ... (vezi toată discuția)