avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Am 60 de ani(16.12.2014),, am 39de ani lucrati din care 20 de ani in grupa a doua de munca. La ce varsta ma pot pensiona?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:23, 16 Decembrie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(3 luni/an).
39+5=44 de ani de stagiu
O reducere cu 4 ani si 6 luni a vastei standard(65).
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata la 60 de ani(la acest moment)daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Daca nu indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat,penalizarea la acest moment este de 4,5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata kovacs_senior kovacs_senior Buna ziua, sotul meu poate iesi in pensie in 2016 martie, la 60 de ani, avand peste 21 ani lucrati in grupa a 2-a, si perioada de cotizare 39 de anideja in ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata barbat edith maria edith maria Buna ziua Sotul meu este nascut in 14 august 1956, lucreaza din iulie 1975 pana in prezent, din care 16 ani si 9 luni in grupa a II-a. Cand se poate pensiona ... (vezi toată discuția)
Calculul datei de pensionare pentru o persoana de 57 de ani romica21 romica21 Un barbat de 57ani cu 39 ani de munca din care 21 de ani de muna in grupa a II a.As dori sa stiu cu legea noua intrata in vigoare in anul 2014 daca poate esi ... (vezi toată discuția)