Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Am 60 de ani(16.12.2014),, am 39de ani lucrati din care 20 de ani in grupa a doua de munca. La ce varsta ma pot pensiona?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(3 luni/an).
39+5=44 de ani de stagiu
O reducere cu 4 ani si 6 luni a vastei standard(65).
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata la 60 de ani(la acest moment)daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Daca nu indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat,penalizarea la acest moment este de 4,5%.