Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire imobil, datorii. Parinti si frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire imobil, datorii. Parinti si frati

Familie formata din 2 frati si 2parinti.
Imobil : 1 apartment

Fratele meu are o datorie catre mine N€ care nu mi.o poate achita.
As dori atat eu cat si parintii mei sa stim ce cale legala ar fi ca dreptul fratelui datornic asupra apartamentului sa fie ridicat in totalitate , irevocabil. Datoria reprezentand defapt plata partii sale.
Totul se intampla cu consimtamantul tuturor partilor.
Am nevoie de un evaluator al imobilului?..
Cum sa procedez corect...sau ce optiuni as avea?

Va multumesc anticipat
(sper ca am postat unde trebuie)
Daca va datoreaza bani poate vinde partea sa.
Consider ca este bine de stiut cine e proprietarul tabular pe acel apartament, apoi se poate da o solutie viabila.
Care parte a lui ?
APET_R a scris:n
nConsider ca este bine de stiut cine e proprietarul tabular pe acel apartament, apoi se poate da o solutie viabila. n

Imi cer scuze ca nu am specificat in prima postare.
Propritar e tatal meu.
Dupa decesul parintilor , vrem ca el (fratele) sa nu mai aiba drepturi legale asupra imobilului.
Subliniez ca totul se face cu acordul partilor, el isi ridica acest drept in schimbul datoriei care nu mi-o poate restitui.
problem87, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca va datoreaza bani poate vinde partea sa.

Nu exista inca partea lui. Parintii traiesc si sper sa o faca si peste 100ani.