Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Desfiintarea Societatii comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Desfiintarea Societatii comerciale

Buna dimineata,
Am o societate comerciala , care este "inghetata" (suspendata) din luna martie,
anul 2012 , pentru trei ani .
Deci , in 2015 s-ar implini cei trei ani .
Eu vreau insa s-o desfiimtez ACUM ! Se poate ?
Ce acte trebuie sa depun la REGISTRU COMERTULUI ?
Cu mare respect ,
Sarbatori fericite !!!
Vlad
Se poate face dizolvare voluntara insa ca sa va putem indruma corect trebuie sa stim daca sunteti asociat unic sau nu si care este forma juridica a societatii comerciale: SRL, SA, SNC, SCS ?
Inchiderea unei firme se realizeaza in doua etape :
1. dizolvarea si lichidarea patrimoniului societatii
2. radierea din evidenta Registrului Comertului.
Trebuie sa depuneti la Registrul Comertului in raza caruia firma isi are stabilit sediul social doua dosare pentru cele doua etape ce trebuie parcurse: cea de dizolvare – lichidare si apoi cea de radiere.
Actele necesare pe care trebuie sa le depuneti le gasiti pe situl Oficiului Național al Registrului Comerțului.

Si poate cel mai important lucru este sa nu aveti datorii pe firma. Sfatul meu este ca inainte de a intreprinde ceva la Registrul Comertului sa mergeti la ANAF si sa va interesati daca aveti datorii.