avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Desfiintarea Societatii comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Desfiintarea Societatii comerciale

Buna dimineata,
Am o societate comerciala , care este "inghetata" (suspendata) din luna martie,
anul 2012 , pentru trei ani .
Deci , in 2015 s-ar implini cei trei ani .
Eu vreau insa s-o desfiimtez ACUM ! Se poate ?
Ce acte trebuie sa depun la REGISTRU COMERTULUI ?
Cu mare respect ,
Sarbatori fericite !!!
Vlad
Cel mai recent răspuns: alla1975 , utilizator 10:08, 17 Decembrie 2014
Se poate face dizolvare voluntara insa ca sa va putem indruma corect trebuie sa stim daca sunteti asociat unic sau nu si care este forma juridica a societatii comerciale: SRL, SA, SNC, SCS ?
Inchiderea unei firme se realizeaza in doua etape :
1. dizolvarea si lichidarea patrimoniului societatii
2. radierea din evidenta Registrului Comertului.
Trebuie sa depuneti la Registrul Comertului in raza caruia firma isi are stabilit sediul social doua dosare pentru cele doua etape ce trebuie parcurse: cea de dizolvare – lichidare si apoi cea de radiere.
Actele necesare pe care trebuie sa le depuneti le gasiti pe situl Oficiului Național al Registrului Comerțului.


Si poate cel mai important lucru este sa nu aveti datorii pe firma. Sfatul meu este ca inainte de a intreprinde ceva la Registrul Comertului sa mergeti la ANAF si sa va interesati daca aveti datorii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere firma Popesku Popesku Buna ziua, fata mea are o firma infiinta in 2010 dar nu a reusit sa faca mare lucru, adica mai nimic. Am incercat sa gasim clienti, am avut un agent vreun an ... (vezi toată discuția)
Am o sc care nu mai are activitate Emmanuel_ro Emmanuel_ro buna ziua , am o SC din anul 2008 am functionat aproximativ 2 ani apoi din 2010 nu sa mai lucrat ...acum vreau sa stiu ce e de facut sa o inchid sau sa o ... (vezi toată discuția)
Lichidare voluntara! mariuspavell mariuspavell As dori si eu sa stiu ce implica aceasta operatiune de lichidare voluntara a unei firme si cat ar costa aceasta. (vezi toată discuția)