Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Norme RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Norme RCA

Ce se poate intampla din punct de vedere juridic in urmatorul caz?
Asiguratorul practica pentru asigurarea RCA un tarif gresit intentionat.
De exemplu pentru a diminua pretul nu specifica in aplicatie ca masina este folosita pentru transportul international de marfuri, tariful fiind luat pentru transport privat in interesul societatii.
Regresul se rasfrange asupra agentului sau asupra clientului?
multumesc .
Daca Dvs sunteti agentul/brokerul emitent, depinde ce fel de contract aveti cu asiguratorul ... In caz de dauna, asiguratorul va plati despagubiri, chiar daca tariful a fost gresit incasat de la client (el nu avea de unde sa stie acest lucru, deci nu are nicio vina).
Daca isi da seama ca ati facut acest lucru intentionat poate, in baza contractului de intermediere, sa va solicite acoperirea pierderilor lui. Spun ca se complica pt ca nu stiu ce este prevazut in contract. Poate fi o suma fixa maxima (de ex. 1.000 RON) sau poate fi toata suma, adica tot prejudiciul cauzat de incadrarea gresita (in acest caz: diferenta de tarif). Iar daca vrea sa va faca zile fripte va face si un dosar penal ... Cu asa ceva nu se joaca! Asiguratorul isi creaza niste rezerve de daune in baza primelor incasate din RCA si automat rezervele lui o sa fie gresite. Daca acest caz se descopera la un control al ASF si societatea va fi amendata, daca contractul de intermediere ii permite, cu siguranta va recupera si amenda.
Daca sunteti de la concurenta si stiti sigur acest lucru (aveti eventual dovezi) faceti o sesizare atat la conducerea companiei cat si la ASF.
Istvan Mihaly, Consultant asigurari