Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale In SA, administratorii sunt obligati sa participe la ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

In SA, administratorii sunt obligati sa participe la AGA?

Va rog sa ma ajutati si cu un temei legal din lg 31/1990. Eu nu reusesc sa identific nimic in acest sens, dar am inteles ca ar exista aceasta obligativitate in lege.

Multumesc
Asa cum spune si denumirea, AGA inseamna adunarea generala a asociatilor, fie ea ordinara sau extraordinara.
La aceasta adunare, conform art. 120 din Legea 31/1990, acţionarii exercită dreptul lor de vot în adunarea generală, proporţional cu numărul acţiunilor pe care le posedă.
Mai mult, la art. 126 alin.1) din lege, acţionarii care au calitatea de membri ai consiliului de administraţie, directoratului sau consiliului de supraveghere nu pot vota, în baza acţiunilor pe care le posedă, nici personal, nici prin mandatar.
Dar, din economia art. 129, observam ca...şedinţa adunării se va deschide de către preşedintele consiliului de administraţie, respectiv al directoratului, sau de către acela care îi ţine locul.
Deci, prezenta presedintelui consiliului de administratie este obligatorie, iar a celorlalti administratori fiind facultativa, neavand drept de vot.