Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Doua intrebari care cred ca ar trebui sa isi gaseasca ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Doua intrebari care cred ca ar trebui sa isi gaseasca raspunsul !

Care credeti ca sunt diferenţele majore din punct de vedere al comportamentului si al educaţiei şcolare între un copil de 13-14 ani al anilor '89 şi unul al anului 2014 si ce argumente şi/sau acţiuni juridice ar putea opri odata privilegiile economice de care Biserica Ortodoxă Română se bucură în prezent??Sunt doua intrebari care ma pun pe ganduri si care inca nu si-au gasit raspunsul, asa ca...poate il aveti voi !:justcuz:#-o:justcuz:
Care credeti ca sunt diferenţele majore din punct de vedere al comportamentului si al educaţiei şcolare între un copil de 13-14 ani al anilor '89 şi unul al anului 2014

Comportamentul copilului de 13-14 ani este structurat in primul rand de familie pana la perioada scolara si ulterior de catre corpul profesoral
Comportamentul copilului in 89 era conditionat de statutul social familial,educatie,etc
Exista o diferenta semnificativa intre comportamentul copilului de 13 ani,in anii 89 si in prezent ,iar realitatea - zilnic o dovedeste
Este recunoscut ca atitudinea si comportamentul copilului nu este cladit numai de catre scoala sau de catre cursurile de religie,mai intervine mult si structura individului,familia,
Referitor la necesitatea cursurilor de religie au fost numeroase studii,proiecte,dezbateri publice, care in final au concluzionat asupra necesitatii acestora
De acord, dar educatia si familia deja nu mai tin pasul cu tehnologia.Eu nu mai vad copii la joaca si daca iese vreunul afara, iese ca sa povesteasca ce nivel are in Metin, WoW si alte jocuri populare intre copii. Sunt agresivi din cauza lor si in plus nu stiu cum au invatat atatea injuraturi si de la cine, ca daca mergi pe strada si te uiti la vreunu, te astepti sa-ti bage o injuratura sau mai rau.Pentru mine este oarecum amuzant, dar pentru noi toti, ei reprezinta viitorul. Parerea mea este ca parintii au renuntat sa isi mai educe corect copii, apeland la mijloace tehnologice pentru a-i tine ocupati si cuminti si mai cred ca parintii isi duc copii la scoala traind cu impresia ca profesorii ii vor educa mai bine decat ei...ce sa zic...generatia dracu e asta, o sa ne prostim copii cum au facut americanii cu ai lor. Si in legatura cu biserica, nu era vorba de orele de religie, era vorba de impozitarea veniturilor bisericii care in prezent nu sunt fiscalizate...daaa... evaziunea bisericii este perfect legala...la fel cum cumperi legume de la piata si nu iti da chitanta .:O
davidpaulclaudiu, utilizator