Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu neefectuat inainte de cic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu neefectuat inainte de cic

Buna seara,
Am intrat in cic anul acesta si intentionez sa ma intorc la serviciu incepand cu febr. 2015. Societatea la care lucrez mi-a aprobat prin cerere CO inainte de a intra in concediul de maternitate tot concediul neefectuat (21 zile) pe tot anul 2014, chiar daca am intrat in cic in 28 oct si nu am lucrat tot anul, deoarece asa au procedat toate colegele mele. Intrebarea mea este : cand ma intorc la serviciu, pot sa iau concediul neefectuat in anul 2014 (21 zile) sau conform legii nu am dreptul decat la concediul pe perioada lucrata 1 ian-28 oct 2014?
Va rog sa-mi spuneti cate zile de co pot sa iau - perioada lucrata 1 ian-28 oct include si concediul de maternitate...
Va multumesc.
O zi buna.
La reluarea activitatii veti putea beneficia de concediul de odihna aferent perioadei 1 ian - 28 oct, Perioada de concediu medical (maternitate) nu diminueaza numarul de zile de CO la care aveti dreptul.
CO aferent anului 2014 se poate efectua pana la sfarsitul anului 2015.
Cum se calculeaza zilele din concediul de odihna? Pe luni intregi (adica mi se taie toata luna octombrie) sau pe zile (se iau si cele 28 zile calendaristice din octombrie)?
In practica se calculeaza cu luni intregi. In cazul dvs. luna octombrie se poate considera luna intreaga, deci veti avea dreptul la CO aferent celor 10 luni lucrate.

20 zile CO anual : 12 luni x 10 luni lucrate = 17 zile CO

Dar se poate calcula si pe zile calendaristice:

20 zile anual : 365 zile x 302 zile (aferent perioada lucrata) = 16,54 adica tot 17 zile CO.
Calculul se va raporta la 21 de zile .

- calcul pe luni
21 : 12 x 10 = 17,5 zile lucratoare , adica 18 zile lucratoare de CO

sau

- daca se raporteaza la numarul de zile
21 :365 x 302 = 17 zile lucratoare de CO.