avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu neefectuat inainte de cic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu neefectuat inainte de cic

Buna seara,
Am intrat in cic anul acesta si intentionez sa ma intorc la serviciu incepand cu febr. 2015. Societatea la care lucrez mi-a aprobat prin cerere CO inainte de a intra in concediul de maternitate tot concediul neefectuat (21 zile) pe tot anul 2014, chiar daca am intrat in cic in 28 oct si nu am lucrat tot anul, deoarece asa au procedat toate colegele mele. Intrebarea mea este : cand ma intorc la serviciu, pot sa iau concediul neefectuat in anul 2014 (21 zile) sau conform legii nu am dreptul decat la concediul pe perioada lucrata 1 ian-28 oct 2014?
Va rog sa-mi spuneti cate zile de co pot sa iau - perioada lucrata 1 ian-28 oct include si concediul de maternitate...
Va multumesc.
O zi buna.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:18, 18 Decembrie 2014
La reluarea activitatii veti putea beneficia de concediul de odihna aferent perioadei 1 ian - 28 oct, Perioada de concediu medical (maternitate) nu diminueaza numarul de zile de CO la care aveti dreptul.
CO aferent anului 2014 se poate efectua pana la sfarsitul anului 2015.
Cum se calculeaza zilele din concediul de odihna? Pe luni intregi (adica mi se taie toata luna octombrie) sau pe zile (se iau si cele 28 zile calendaristice din octombrie)?
In practica se calculeaza cu luni intregi. In cazul dvs. luna octombrie se poate considera luna intreaga, deci veti avea dreptul la CO aferent celor 10 luni lucrate.

20 zile CO anual : 12 luni x 10 luni lucrate = 17 zile CO

Dar se poate calcula si pe zile calendaristice:

20 zile anual : 365 zile x 302 zile (aferent perioada lucrata) = 16,54 adica tot 17 zile CO.
Calculul se va raporta la 21 de zile .

- calcul pe luni
21 : 12 x 10 = 17,5 zile lucratoare , adica 18 zile lucratoare de CO

sau

- daca se raporteaza la numarul de zile
21 :365 x 302 = 17 zile lucratoare de CO.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna Ipj Ipj Am lucrat la o societate comerciala mai multi ani. In anul 2014 de pe 13 ianuarie si pina pe 10 februarie inclusiv am efectuat concediul de odihna aferent ... (vezi toată discuția)
Cum calculez indemnizatia de maternitate? fierarita fierarita In octombrie 2013 pe 25 m-am reangajat la un pfa imediat ce am terminat ccc, acum urmeaza sa intru in concediu de maternitate pentru cel de al doilea copil, pe ... (vezi toată discuția)
Plata concediu kpac kpac Situatia mea este urmatoarea: am fost angajat la o firma din 20 octombrie 2008 pana pe 1 octombrie 2009. in acest timp am avut numai 5 zile lucratoare concediu ... (vezi toată discuția)