Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Voluntariatul este considerat experienta in domeniu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Voluntariatul este considerat experienta in domeniu?

Sunt absolventa a Facultatii de Drept 2014. Vreau sa ma inscriu la un concurs pentru un post in domeniu dar...cer acte doveditoare ale vechimii în muncă și în specialitatea postului.
Daca nu te angajeaza nimeni fara experienta, atunci de unde sa o dobandesti? Intrebarea mea este daca voluntariatul in domeniu este considerat experienta. Va multumesc!
Legea nr. 78/2014 privind reglementarea activităţii de voluntariat :
art.10 (2) - Activitatea de voluntariat se considera experienta profesionala si/sau in specialitate, in functie de tipul activitatii, daca aceasta este realizata in domeniul studiilor absolvite.

Prin urmare, voluntariatul se considera ”experiență profesională și/sau în specialitate dacă acesta este realizat în domeniul studiilor absolvite”.
Se fac angajari de personal fara experienta dar salariul este mic pentru ca in multe cazuri trebuie sa incepi cu pregatirea de la zero.