avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cum imi concediez avocatul ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cum imi concediez avocatul ?

in urma cu 6 luni am suferit un accident rutier in urma caruia masina mi-a fost avariata in proportie de 100% obtinind in acte acea dauna totala. am fost internat doar 3 zile in spital. Datorita numarului mic de zile de spitalizare din certificatul medico-legal a reiesit ca nu am avut nevoie decit de 4 zile de ingrijiri medicale.Am luat legatura cu un avocat ,am incheiat un contract de asistenta in care ma angajam sa -i achit un onorariu plus pt.reusita un comision de 10% din ceea ce urma sa obtin .Din onorariul d-lui avocat am achitat 40% laincheierea contractului urmind ca restul sa fie achitate ulterior, in 15 zile.Doream sa ma constitui parte civila intr-un eventual proces impotriva celui care provocase accidentul, si a societatii de asigurari la care acesta avea masina asigurata.Nu am dat declaratie in fata agentului de ciculatie imediat dupa producerea accidentului, deoarece am fost luat cu salvarea si transportat la spital.Asa ca dupa 3 zile de spitalizare si 11 de concediu medical in urma unui telefon primit de la Rutiera,mi-am luat avocatul si m-am prezentat la politie.30 de minute a durat. Ne-am intors la cabinetul d-lui avocat de unde l-a contactat pe soferul vinovat de prod.accidentului pt a ne intelege pe cale amiabila. Atit. Atit a facut pt mine d-l avocat. Accidentul l-am avut pe data de 10.06.2014, contractul de asistenta cu avocatul pe 30.06.2014.Cum era de asteptat procuratura a dat n.u.p iar eu urma sa merg pe cale civila in instanta.Avocatul a cerut si primit copii dupa absolut toate actele in doua exemplare inclusiv dupa hotarirea Parchetului, analize medicale...etc. In termenul stabilit in contract m-am prezentat la cabinet pt. a-i inmina diferenta de onorariu, dar secretara a refuzat accesul tuturor celor prezenti invocind faptul ca dl avocat pledeaza la acea ora intr-un proces si ca ne va cotacta dinsul mai tirziu in aceeasi zi, notindu-ne numele si nr . de tel intr-o agenda.Si am stat si am asteptat...aproape 4 luni jumate si sa ma mai sune....Asa ca pe 22.12 iau telefonul si imi sun avocatul, la ora 9 dimineata.Imi raspunde din prima , ma prezint si il intreb ce a mai intreprins in legatura cu cele 2 actiuni din dosarul meu.Imi spune sa-l sun intr-o ora pt .ca e pe drum si trebuie sa consulte dosarul.Bun, ai dau dreptate si revin intr-o ora.La al 2-lea tel.imi spune ca abia a intrat pe usa cabinetului si ca trebuie sa revin si cu al 3-lea tel.peste 15 minute.Ma conformez si sun iar peste exact 15 minute... si sun ....si sun...si sun... Pina la ora 18 am avut peste 7 apeluri la intervale de o ora fiecare si nimic...In jurul orei 18:30 mi-a raspuns la telefon scuzinduse ca nu-mi poate spune nimic pt ca nu-mi gaseste dosarul...:O..si ca ma roaga sa-l contactez a doua zi cind imi va spune tot ceea ce doresc....la orele 10. Am trecut prin acelasi episod cu telefonul, dl. avocat nu mi-a raspuns la telefonul de la ora 10 si nici la telefoanele nenumarate din cursul zilei#-o La ora 18 cind nu mai credeam .....habar nu avea ca hotarirea Parchetului se afla la el in dosar, incerca sa ex#-oplice ca aia de la politie se misca greu....:O...l-am intrebat de 2 ori daca stie cine sunt si despre ce speta este vorba...daca a vb si a ajuns la o intelegere cu sel care provocase accidentul...nu stia nimic..#-o despre societaea de asigurari care imi fixase o despagubire infima...CARE SOCIETATE DE ASIGURARI?!#-o#-o#-o Asa ca mi-am dat seama ca nu are dosarul meu cu acte in fata si poate nu mai exista nici la birou, ca nici nu stia cu ce se angajase fata de mine prin contractul de asistenta si prin urmare nu mai are rost sa continuam...uite asa au trecut 6 luni de la accident si sunt in situatia in care nu am autoturism am si o paguba in urma unei alegeri neinspirate.....Acum faptul ca nu mai doresc sa continui cu dinsul i-am spus-o doar verbal la telefon dar cred ca voi fi nevoit sa o fac si in scris pt ca vreau sa continui cu altcineva pt a-mi putea recupera prejudiciul in urma accidentului.Ca de onorariul platit catre el si pt care nu a miscat decit un deget.....sigur nu e de recuperat. CE MA SFATUITI SI CUM TREBUIE SA PROCEDEZ MAI DEPARTE??
Faceti in scris Denuntare unilaterala a contractului sau Reziliere pentru neindeplinirea obligatiilor de catre acesta. Trimiteti scrisoare recomandata cu confirmare de primire si pastrati confirmarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire cu act la notar? naruto naruto Buna dimineata, As dori sa scap de tot consumul nervos legat de un accident auto. Daca cealalta parte implicata nu este multumita de suma primita de la ... (vezi toată discuția)
Acțiune în instanță pentru despăgubirea victimei unui accident auto jolyx17 jolyx17 buna, am si eu o problema cu un domn pe care l-am lovit pe trecerea de pietoni in urma cu 3 ani, avea circa 10-15 la ora l-am ridicat pe capota iar cand a ... (vezi toată discuția)