Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog un sfat pt. un pensionabil!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog un sfat pt. un pensionabil!

Data nasterii 08 01 1956
Sex: masculin.
Vechime in munca; 37ani (din care 15 ani11 luni de grupa II-a 100%)
Care din variantele de pensionare se potrivesc conform legii.
Va multumesc anticipat.
1. Pentru un barbat nascut in ianuarie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 15 ani si 11 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (65 - 3 = 62 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 9 luni (37/0 + 3/0 = 40 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani, in ianuarie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in ianuarie 2016.

4. Ati putea solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, daca ati avea un stagiu de cotizare de 43 de ani (va mai trebuie 2 ani si 3 luni).

5. - Daca veti solicita pensie anticipata partiala in ianuarie 2016 diminuarea pensiei va fi de 18% (diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare).
- La data de 08.01.2018 pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (se va emite o noua decizie de pensie pentru limita de varsta).