Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Facturi prestari servicii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Facturi prestari servicii

As dori sa cunosc ce prevede legea(si care este aceasta) in legatura cu intocmirea facturilor de catre prestatorii de servicii pentru populatie(telefonie,internet,televiziune,etc.) ,obligatia trimiterii facturilor catre utilizatorul serviciilor respective, care este termenul de plata, si de cand incepe acest termen.
Facturile se intocmesc in baza contractelor incheiate intre parti,iar acestea trebuie sa contina datele la care faceti referire
Probabil ca nu am fost explicit in intrebare.
Daca astazi 06.01.2015, se intocmeste o factura pentru, sa zicem, servicii de telefonie, cu data scadenta 21.01.2015, iar aceasta factura ajunge la utilizatorul respectiv pe data de 21.01.2015, care este termenul de plata? Prevede legea un termen in functie de data facturii, sau in functie de de data primirii, sau in functie de altceva?
Care sunt criteriile dupa care un furnizor de servicii stabileste termenul de plata?
Legat de obligatia emiterii facuturii:

Cod fiscal:

ART. 134^1 Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii

(8) În cazul livrărilor de bunuri şi al prestărilor de servicii care se efectuează continuu, altele decât cele prevăzute la alin. (7), cum sunt: livrările de gaze naturale, de apă, serviciile de telefonie, livrările de energie electrică şi altele asemenea, se consideră că livrarea/prestarea este efectuată la datele specificate în contract pentru plata bunurilor livrate sau a serviciilor prestate sau la data emiterii unei facturi, dar perioada de decontare nu poate depăşi un an.

ART. 155 Facturarea

(5) Persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, în următoarele situații:

a) pentru livrările de bunuri sau prestările de servicii efectuate;