Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS din venituri realizate pentru anul 2012 a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS din venituri realizate pentru anul 2012 a unui pensionar care este si angajat

Am primit decizia de impunere pentru CASS pe anul 2012 iar baza de calcul trecuta in decizie este doar pentru venituri din activitati independente si este exagerat de mare fata de veniturile realizate si declarate pe 2012.
Sunt pensionara la limita de varsta din 2011 si tot din 2011 sunt angajata cu contract pe durata nedeterminata, astfel beneficiez atat de pensie cat si de salar. Pe langa aceasta am societate P.F.A. din octombrie 2012.

In 2012 am realizat venituri din:
- retributie ca angajat (s-a platit contributie CASS)
- cedarea folosintei bunurilor- inchirierea unui spatiu proprietate personala
- venituri din activitati independente (PFA)
- dobanda primita la banii depusi intr-un cont la o banca (317 lei)

In conditiile in care am fost (si sunt) angajata va rog sa imi spuneti pentru ce venituri realizate trebuie sa platesc CASS pe 2012?
Va multumesc.
Din interpretarea art.296^21 si art296^27din legislatia aplicabila resectiv Legea 571/2003
in opinia mea datorati contributie cass doar ca PFA pentru anul 2012.
Ce nu inteleg eu este faptul ca ANAF a calcuat pentru intreg anul 2012 si nu pe perioada 01 iulie -31 decembrie 2012 asa cum prevede art.V al.1 din OUG 125/2011.
Pentru prima jumatate a anului 2012 competenta de administrare a creantelor revine CASS.
Cred ca suma este mare deoarece ar putea sa includa si accesorii intrucat aveati obligatia sa declarati veniturile si sa platiti trimestrial.
robert1958, utilizator
Va multumesc pentru explicatii;
Pot sa va mai spun ca societatea P.F.A. o am deschisa din 12 octombrie 2012-deci trimestrul IV 2012. Pentru perioada 12 oct- 31 dec.2012 am realizat un venit net de 1167 lei din activitatea "profesii libere"-PFA, venit declarat prin Declaratia 220 pe care am depus-o la timp (4 martie 2013) si pentru care trebuia sa mi se calculeze doar diferenta de plata fata de ce am platit conform declaratiei 200. Pe Decizia de impunere pentru stabilirea contributiei de asigurari de sanatate pe 2012 pe care am primit-o apare ca baza de calcul doar la venituri din activitati independente suma de 4668 lei!!!!!..in rest la celelalte venituri prevazute la capitolul II al titlului IX^2 din Codul fiscal , baza de calcul este trecuta cu "0" lei.

In ceea ce priveste venitul realizat din cedarea folosintei bunurilor, am depus la sfarsitul anului 2011 declaratia 220 si am platit trimestrial, la termen, doar impozitul pe venituri fara CASS; acum mi s-a spus ca impunerea pentru CASS corespunzator acelor venituri (din cedarea folosintei ) se face anual pentru 2012.

Deci sunt indreptatita sa depun contestatie?

Pentru cedarea folosintei bunurilor datorati contributie la sanatate doar incepand cu 01.01.2014 conform CF art.296^21 lit.i introdusa prin OUG 88/2013.

Referitor la celalalt aspect si anume contributia la sanatate ca PFA Codul Fiscal spune:

(2) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului, şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia.

Desigur in situatia data santeti indreptatita sa depuneti contestatie.
Numai sa nu va fi scapat ceva.
robert1958, utilizator
Va multumesc pentru raspunsul dat; o sa fac desigur contestatie; cred ca ati aflat, in Alba Iulia de unde sunt eu si in Pitesti s-au intamplat asemenea aberatii, cica din cauza aplicatiei informatice!?....
Aplicatia informatica nu are nici o culpa.
A urmat pur si simplu tiparul oferit de cadrul legislativ.
Sa nu cadem in capcana intinsa de adevaratii responsabili ,respectiv parlamentul care a conceput un astfel de cadru legislativ.