Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass- pentru venituri din inchirieri/pensionari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass- pentru venituri din inchirieri/pensionari

pensionarii platesc cass(contrib.asig.sociale de sanatate) pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor ?
in codul fiscal nu am gasit nici o referire.
In cazul pensiilor mai mici de 740 lei nu se datoreaza CASS pentru veniturile realizate din cedarea folosintei bunurilor (inchirieri).
indicati-mi va rog articolul din cf unde scrie treaba asta !

Buna ziua,

Art. 296^27, alineatul (2) din CF:
Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).

Numai bine,
rezulta deci ca daca ai pensie (sub sau peste 740 lei),nu platesti cass pentru venituri din inchirieri ! corect ?
de nu spuneti tot adevarul,in mod clar ?
imi cer scuze,dar eu am spus de la inceput ca este vorba de pensionari in general,iar dvs. mi-ati spus ca numai cei cu pensii sub 740 lei nu platesc cass pt.inchirieri,lasandu-ma sa cred ca cei cu pensii peste 740 lei platesc cass !
raspunsul corect la intrebarea mea era urmatorul :

"buna ziua
in conformitate cu prevederile art. 257 al. 2 lit. f din Legea nr.
95/2006, cu modificari si completari, pensionarii care realizeaza
venituri din cedarea folosintei bunurilor nu au obligatia platii
contributiei la FNUASS incepind cu anul 2008.

Cu consideratie,
DAISA ANCUTA
CAS Brasov"

[Editat - va rog sa va schimbati modul de adresare folosit in discutie, multumesc]
Admin, administrator