Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii deducere suplim -handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

deducere suplim -handicap

Buna ziua!Am mai postat si pe alt forum aceasta probl si nu m-a lamurit nimeni!Imi trebuie o interpretare juridica.Am avut bunicul pus la deducere...are handicap de gradul I.
Primeste 293/luna deci depaseste venitul de 250 de lei dar......dar...aceasta suma pe cupon este defalcata in indemnizatie-202 si buget complem-91 si.....

daca va uitati i legea 448 /2006
definitia bugetului personal complementar - stabileste limitele cheltuielilor personale din cursul unei luni, in functie de gradul de handicap, pentru plata taxei de abonament radio/TV, a abonamentului telefonic cu impulsuri incluse si a taxei pentru abonamentul la curentul electric
art.58 prevede

4) Adultul cu handicap beneficiaza, in conditiile prezentei legi, de urmatoarele prestatii sociale:
a) indemnizatie lunara, indiferent de venituri:

1. in cuantum de 202 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. in cuantum de 166 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;

b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:

1. in cuantum de 91 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. in cuantum de 68 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
3. in cuantum de 33,5 lei, pentru adultul cu handica
tot la art 58 spune
12) Bugetul personal complementar prevazut la alin. (4) lit. b) nu este luat in calcul la stabilirea altor drepturi si obligatii
deci.
eu pot sa inteleg prin asta ca de fapt venitul care trebuie luat in calcul la deducerea suplim este suma de 202 lei ca diferenta de 91 ce reprez buget pers.compl. nu se ia in calcul
ma intereseaza f.f.f. mult ce inseamna ca nu se ia in calcul la stabil altor drepturi si obligatii
va roog!o interpretare juridica...daca nu cer prea mul!
Datele mentionate de dvs sunt neclare .Precizati ca "Am avut bunicul pus la deducere",acum unde il aveti?Surprinde nelamurirea dvs actuala,in conditiile in care anterior a-ti luat la cunostiinta de valoarea drepturilor financiare de care urmeaza sa beneficieze lunar persoana in cauza ,cu ocazia semnarii documentatiei necesare emiterii deciziei de acordare alocatie.
In vederea clarificarii aspectelor asupra carora aveti suspiciuni ,autoritatea competenta sa va lamureasca este Autoritatea Nationala a Persoanelor cu Handicap
mi l-a dat jos contabilul pt ca depaseste venitul.