Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Procentul din timpul efectiv lucra in grupa a II a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Procentul din timpul efectiv lucra in grupa a II a

Buna ziua,
as dori sa stiu daca pensia se majoreaza in situatia in care procentul de incadrare in grupa a II a de munca se majoreaza de la 70% la 100 % si care este temeiul juridic.
va multumesc
1. Pentru perioadele lucrate in gr. a II-a de munca (in procent de 100%) punctul de pensie se majoreaza cu 25% (numai pe aceasta perioada).

2. Daca procentul este mai mic de 100% atunci perioada lucrata in gr. a II-a de munca (100%) se micsoreaza si deci si punctul de pensie se micsoreaza.