avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Procentul din timpul efectiv lucra in grupa a II a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Procentul din timpul efectiv lucra in grupa a II a

Buna ziua,
as dori sa stiu daca pensia se majoreaza in situatia in care procentul de incadrare in grupa a II a de munca se majoreaza de la 70% la 100 % si care este temeiul juridic.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:58, 7 Ianuarie 2015
1. Pentru perioadele lucrate in gr. a II-a de munca (in procent de 100%) punctul de pensie se majoreaza cu 25% (numai pe aceasta perioada).

2. Daca procentul este mai mic de 100% atunci perioada lucrata in gr. a II-a de munca (100%) se micsoreaza si deci si punctul de pensie se micsoreaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 169 din legea nr. 263/2010 dragonel dragonel Cum se calculeaza concret punctajul suplimentar aferent perioadelor de lucru in gr.2-a de m-ca, daca intreaga perioada lucrata a fost incadrata [b]cu ... (vezi toată discuția)
Punctaj stagiu aferent grupe de munca viorelk viorelk Buna seara Prin OUG 100/2008 se acorda un punctaj stagiului aferent grupelor de munca: -0,50 gr. - pe an I/conditii speciale, -0,25 pe an - gr II/ cond ... (vezi toată discuția)
Punct pensie dodorel62 dodorel62 Buna ziua . Am 33 de ani de munca cotizati , dintre care 6 de gr1 , 20 gr 2 si restul 7 fara grupa , toti in minerit .Comform L 155/2015 stiu ca trebuie sa am ... (vezi toată discuția)