Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM suspendat (CFP cu acordul partilor): incetare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM suspendat (CFP cu acordul partilor): incetare suspendare si apoi modificare salariu brut

buna seara!

pt un contract de munca suspendat pana la 28.02.2015(sambata), cand se face transmiterea in Revisal pt incetarea suspendarii? dar pt modificarea salariului minim brut garantat pe tara, ca urmare a maririi incepand cu 01.01.2015?

este corect daca procedez in felul urmator:
se va transmite Revisal si intocmi decizia de incetare suspendare pe 27.02(vineri), cu data incetare suspendare 28.02. iar apoi, se va opera modificarea salariului minim cu data la care produce efecte: 01.01.2015. este corect asa?
daca da, se poate genera un singur fisier rvs, pt ambele modificari sau se transmite separat?

multumesc anticipat!

modificarea salariului se va face de la data incetarii suspendarii.pe perioada suspendarii nu se fac modificari la contract
@ b]mirela1984

Chiar daca modificarea se va face cu data de 01.01.2015, data de la care isi va produce efectiv efectele va di prima zi urmatoare celei in care inceteaza suspendarea.

Data incetarii suspendarii = data de sfarsit a suspendarii = 28.02.2015.

Data de la care isi produce efectele modificarea salariului = 01.03.2015.

Incetarea suspendarii si modificarea salariului se pot transmite cu acelasi fisier.