Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte identitate provizorie, valabilitate in UE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte identitate provizorie, valabilitate in UE

Este valabila cartea de identitate provizorie in statele U.E.?
Nu, cu ea va legitimați in Romania, nu puteți ieși din țară legitimandu-va cu ea.

In schimb pe baza cartii de identitate provizorie insotita de certificatul de nastere puteti obtine un pasaport pentru a calatori in UE.