avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte identitate provizorie, valabilitate in UE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte identitate provizorie, valabilitate in UE

Este valabila cartea de identitate provizorie in statele U.E.?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 17:12, 8 Ianuarie 2015
Nu, cu ea va legitimați in Romania, nu puteți ieși din țară legitimandu-va cu ea.

In schimb pe baza cartii de identitate provizorie insotita de certificatul de nastere puteti obtine un pasaport pentru a calatori in UE.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reinnoire carte de identitate SebastianMich SebastianMich Am o întrebare :) Sunt in Italia de 10 anni si mia scăzut cartea de identitate de 1 an dar pașaportul este valabil. Daca vreau sa merg in Romania îmi ... (vezi toată discuția)
As dori sa stiu daca cu cartea de identitate provizorie poti ... Bostan mihaela Bostan mihaela As dori sa stiu daca cu cartea de identitate provizorie poti trece vaporul (vezi toată discuția)
Carte de identitate provizorie MIXAM MIXAM O persoana care nu are dovada de domiciliu valabila detine acet inscris eliberat de servicul de evidenta a populatiei. Cu aceasta carte de identitate ... (vezi toată discuția)