Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare activitate

Buna ziua,
O salariata si-a incetat activitatea cu data de 01.01.2015, cererea a fost depusa in data de 15.12.2014 (perioada de preaviz este de 20 zile calendaristice in CIM), nu si-a primit salariul pe noiembrie si decembrie, a luat in primire niste aparate.In locul ei am angajat o alta persoana,dar fosta salariata nu vrea sa vina sa facem proces verbal pentru aparatele pe care le-a luat in primire.Salariul i se va achita,dar ce poate face angajatorul in situatia aceasta, nu vrea sa faca proces verbal de predare a aparatelor.
Multumesc!
In acest caz, va puteti prevala de dispozitiile art.2 alin.2 din HG 2230/1969 si anume : in cazul in care gestionarul sau reprezentantul sau nu se prezinta la locul si timpul stabilit, predarea se face in numele gestionarului de catre un angajat desemnat in acest scop de conducatorul unitatii.
Inteleg ca salariata daca nu vrea sa vina,nu va veni si nu este afectata cu nimic.Ea nu trebuie sa se "descarce" de aceste aparate? Angajatorul nu ii poate pune in carca faptul ca nu merg sau altceva?
Se poate angaja raspunderea patrimoniala a salariatei in cauza daca nu merge ceva.
In procesul verbal se va constata si starea aparatelor care se preiau.