avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor-beneficiaza de asig.de sanatate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor-beneficiaza de asig.de sanatate?

In data de 14.05.2009,am inregistrat un contract de munca la DMPS ,cu inceperea activitatii din 01.06.2009, acest angajat mi-a cerut o adeverinta pentru a face ceva analize la spital.Intrebarea mea este:
-dat fiind faptul ca e angajat de 5 zile si pentru el inca nu s-a platit nimic la sanatate beneficiaza de servicii medicale?
-ce adeverinta trebuie sa eliberez?
-trebuie vizata de casa de asig de sanatate?
Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 21:25, 5 Iunie 2009
1. Daca omul este bolnav trebuie sa-i dati o adeverinta. Aceasta arata asa:

S.C. ____________________________________ SRL
Adresa ______________________________________ Nr.______/____________
RC: J29/________________ CUI:________________
Tel/Fax: ___________________

ADEVERINTA
(conf. Ordinului CNAS nr. 903/2007)

Prin prezenta se certifica faptul ca dl/dna _________________________________________,
CNP ________________________ act de identitate ____ seria ____ nr._________________, eliberat de _______________________ la data de ______________, cu domiciliul in ___________________, str. _______________________ nr. ____ bl. ___sc. ___ ap.____, jud. ______________, are calitatea de salariat si i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.
Persoana mai sus mentionata figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati (sot/sotie, parinti, aflati in intretinere) :
1. Nume, prenume, _________________________________ CNP _______________________
2. Nume, prenume, _________________________________ CNP _______________________
3. Nume, prenume, _________________________________ CNP _______________________
Prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.
Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declaram ca datele din adeverinta sunt corecte si complete.

ADMINISTRATOR __________________

2. Chiar daca este nou angajat (poate a mai lucrat in alta parte) ii eliberati adeverinta.

Adaug la ce a scris tudorvaleriu:
' Pentru ca nu ati calculat salariile pentru luna iunie 2009, in adeverinta scrieti ca " i se va retine contributia pentru asigurari sociale de sanatate incepand cu data de .....................(data cand a fost anagajat la dv.)
La pozitia urmatoare - Persoana mai sus mentionata " o sa figureze in evidentele ".................
Modelul de adeverinta este cel scris de tudorvaleriu (este un model impus, aparut in MO).
Adeverinta nu trebuie vizata de CASMB.
Scuze.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Iunie 2009
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta salariu gravida pentru analize ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU Buna seara. Apelez la cei care ma pot ghida, ce act normativ sa caut, in conditiile in care, gravida fiid, am nevoie de la serviciu de o adeverinta de salariat ... (vezi toată discuția)
Adeverinta speciala pentru gravide ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU Buna seara. Sunt salariata gravida si trebuie sa fac niste analize la Clinica de boli infectioase din Cluj. Mi s-a spus de acolo ca le pot face gratuit, daca ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de salariu pentru medicul de famile Crina Diana F Crina Diana F Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti sau sa-mi aratati care este ultimul model de Adevarinta de salariu pentru medicul de familie ( am inteles ca e vorba de o ... (vezi toată discuția)