Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor-beneficiaza de asig.de sanatate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor-beneficiaza de asig.de sanatate?

In data de 14.05.2009,am inregistrat un contract de munca la DMPS ,cu inceperea activitatii din 01.06.2009, acest angajat mi-a cerut o adeverinta pentru a face ceva analize la spital.Intrebarea mea este:
-dat fiind faptul ca e angajat de 5 zile si pentru el inca nu s-a platit nimic la sanatate beneficiaza de servicii medicale?
-ce adeverinta trebuie sa eliberez?
-trebuie vizata de casa de asig de sanatate?
1. Daca omul este bolnav trebuie sa-i dati o adeverinta. Aceasta arata asa:

S.C. ____________________________________ SRL
Adresa ______________________________________ Nr.______/____________
RC: J29/________________ CUI:________________
Tel/Fax: ___________________

ADEVERINTA
(conf. Ordinului CNAS nr. 903/2007)

Prin prezenta se certifica faptul ca dl/dna _________________________________________,
CNP ________________________ act de identitate ____ seria ____ nr._________________, eliberat de _______________________ la data de ______________, cu domiciliul in ___________________, str. _______________________ nr. ____ bl. ___sc. ___ ap.____, jud. ______________, are calitatea de salariat si i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.
Persoana mai sus mentionata figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati (sot/sotie, parinti, aflati in intretinere) :
1. Nume, prenume, _________________________________ CNP _______________________
2. Nume, prenume, _________________________________ CNP _______________________
3. Nume, prenume, _________________________________ CNP _______________________
Prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.
Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declaram ca datele din adeverinta sunt corecte si complete.

ADMINISTRATOR __________________

2. Chiar daca este nou angajat (poate a mai lucrat in alta parte) ii eliberati adeverinta.

Adaug la ce a scris tudorvaleriu:
' Pentru ca nu ati calculat salariile pentru luna iunie 2009, in adeverinta scrieti ca " i se va retine contributia pentru asigurari sociale de sanatate incepand cu data de .....................(data cand a fost anagajat la dv.)
La pozitia urmatoare - Persoana mai sus mentionata " o sa figureze in evidentele ".................
Modelul de adeverinta este cel scris de tudorvaleriu (este un model impus, aparut in MO).
Adeverinta nu trebuie vizata de CASMB.
Scuze.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic