avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... taierea salariilor bugetarilor cu 25%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

taierea salariilor bugetarilor cu 25%

Buna ziua. Sunt bugetara si cum bine se stie in 2010 salariile noastre au fost taiate cu 25%. Am auzit ca unii si-au recuperat acele sume si as dorii sa stiu ce trebuie sa fac pentru asta.
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 8 Ianuarie 2015
silvia77, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:30, 8 Ianuarie 2015
Daca nu aveti obtinuta o hotarare judecatoreasca in acest sens, acum nu prea mai puteti face ceva.

Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii taiate selr selr Buna ziua, sunt angajata unei primarii comunale ca bibliotecar. Salariile au fost taiate cu 25 % in anul 2010. Am auzit ca prin procese unii salariati( ... (vezi toată discuția)
Legii 118/2010 poate fi atacata in instanta dupa 4 ani? goby goby Daca deschidem actiune in instanta, acum in 2015, Se mai pot recupera banii bugetarilor 25% retinuti de guvernul BOC cf .Legii 118/2010? (vezi toată discuția)
Drepturi salariale meme19 meme19 Bună ziua, Aş-i dori să vă întreb,dacă art.26 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr 74/2014 legată de plata drepturilor salariale ... (vezi toată discuția)