avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

buna ziua, as dori sa stiu si eu daca in cazul unui proces civil si anume, un divort este posibil sa se dea doua sentinte definitive si irevocabile pentru pensie alimentara de intretinere minor, una mie si cealalta fostei mele sotii la care a fost stabilit si domiciliul copilului. mentionez ca eu am acesta sentinta din anul 2010 si nu a fost stabilit copilul la mine, iar fosta mea sotie are o sentinta din 2013 o data cu definitivarea divortului. niciuna din aceste sentinte nu a fost contestata, dar nici nu s-a facut plata pensiei de intretinere nici eu , nici ea, deoarece sumele nu au fost initial stabilite corect. acum cateva luni, fosta mea sotie, mi-a facut executare silita pe bunuri, deoarece suma pe care ar trebui sa o platesc minorului ar depasi suma de 10.000 de lei. intrebarea mea este, sentinta mea aupra ei in vederea platirii pensiei de intretinere mai este valabila? repet, nefiind anulata de nici o instanta sau contestata
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:26, 23 Ianuarie 2015
Nu cunosc exact cum sta problema, poate ne lamuresc avocatii de pe forum dar eu cred ca sentinta mai recenta o anuleaza pe cea veche daca sunt opuse si se refera la acelasi aspect.
conform carui articol se anuleaza ca eu nu cred ca se poate anula o sentinta data de o instanta de judecata definitiva si irevocabila asa pur si simplu.Eu cred ca partea interesata ar trebui sa ceara instantei de judecata prin o contestatie la executare anularea hotarari mele pe motiv ca are si ea o hotarare si atunci nu mai este valabila a mea si ramane a ei valabila.
Ultima modificare: Vineri, 9 Ianuarie 2015
Stancu Aurelian, Alte profesii
Nu s-a anulat pur si simplu ci s-a dat una noua.
Nu s-a incredintat copilul nici in 2010 si nici in 2013 - ambii parinti exercitati autoritatea parinteasca.
In 2013 ati divortat, s-a stabilit domiciliul copilului la mama si s-a stabilit pensia de intretinere - cititi hotararea, s-ar putea sa va ajute.
Nu inteleg cum spuneti ca nu a atacat nimeni hotarararile dar vorbiti de apel si recurs.
Dvs nu mai aveti ce executa, mama are ce sa execute, respectiv hotararea din 2013. Calculati cate luni au trecut, inmultiti cu valoarea lunara a pensiei si aflati datoria pe care o aveti.
adevarat daca sa dat o hotarare noua , hotararea mea definitiva si irevocabila data de o instanta de judecata o arunc la gunoi pur si simplu? in anul 2013 in actiunea de divort copilul ia fost incredintat mamei, ca asa este legea in romania mama are prioritate.eu am atacat hotararea de divort deoarece instanta a calculat gresit si ma pus sa platesc pensie de intretinere 3775lei pe luna cand eu aveam salariul 1500 lei si am facut apel si recus pe eroarea materiala si tocmai la curtea de apel bucuresti a inteles instanta ca trebuie sa platesc corect suma de 377 lei pe luna. eu am calculat dar intrebarea mea este daca hotararea mea cade in baza carui articol?problema mea este mai grava ca judecanduma atitia ani nu am stiut cat sa platesc si sa adunat cam multi bani si nu am toti bani gramada cum vrea executorul ei toti bani adica vreo 120 milioane din data de 20'04.2011 de cand am divortat si pana in prezent.eu pe data de 21.11.2013 am facut alta actiune de reducere de pensie de intretinere deoarece salariul meu sa diminuat de la 1500 lei la 500 lei si am castigat mi-a admis instanta cererea in 2014 si de la data introduceri actiuni adica de la data de 21.11.2013 am de plata pensie de intretinere 125 lei pe luna pana la majoratul copilului.


Nu mai scrieti cu majuscule
Ultima modificare: Duminică, 11 Ianuarie 2015
gi-jane2, moderator
Hotararea ce o aveti dvs, n-o aruncati la gunoi ca dovada ca ati pus-o in executare.
Cand v-ati trezit executat pt 120 de mil in conditiile in care dvs ceruserati executarea silita a mamei pyt pensia ce v-o datora si pt care executorul nu a gasit ce sa ii ia, trebuia si puteti inca sa faceti contestatie la executare.
Sau daca tot zice executorul dvs ca nu are ce sa ii ia.. mama are cont in banca pt a putea vira pensia ? Ii puteti trimite bani in cont si daca ar fi blocat de executor, banii se intor la dvs pana vi se achita cat va datoreaza.
Conteaza cand ati pus in executare hotararea ce-o aveti, riscati ca dreptul dvs sa se prescrie.
Cred ca suma ce-o aveti dvs de recuperat e oricum destul de mica, vb de doar un an intre 2010 si 2011, iar doamna trebuie sa recupereze din 2011 incoace.
Ati fi putut plati in timpul asta si daca erati in proces si instanta ar fi hotarat sa platiti de la data pronuntarii.


Ultima modificare: Duminică, 11 Ianuarie 2015
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Scoaterea din drepturi a tatalui Anica66 Anica66 Buna ziua. SUNT divortata din 2010 prin hotarare definitiva si irevocabila a copilului la mine(mama) . In hot. S a atipulat ca tatal are dreptul sa l viziteze ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere dandascalu44 dandascalu44 mi s-a stabilit prin hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila plate sumei de 150 lei pensie intretinere.Fosta sotie m-a dat in judecata ptr majorarea ... (vezi toată discuția)
Decaderea fostului sot din drepturile parintesti AdrianaCamelia AdrianaCamelia Daca in urma judecatorii hotaresti definitive si irevocabile am obtinut incredintarea minorelor,fostul sot fiind obligat la plata pensiei alimentare,dar acesta ... (vezi toată discuția)