Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament

Buna ziua...am o vecina care m-a rugat sa intreb ceva: i-a murit barbatul, are 5 copii si un apartament pe numele ei si a sotului decedat....ea ar vrea sa stie daca poate sa vanda apartamentul si la cat la suta au copiii dreptul ....ea ar fi auzit k copii 50 % si ea 50 %...va multumesc
1/2 din ap e al ei pt ca era coproprietar cu sotul, jumatatea sotului se imparte intre mostenitori, 1/4 mosteneste sotia, iar 3/4 impart egal, copiii. Ea are cam 62 % din ap., nu poate vinde tot ap, ci cat are dupa ce dezbat succesiunea. Se pot intelege sa il vand impreuna, daca nu se inteleg ajung in instanta, mama il poate cere sa i se atribuie imobilul, urmand a plati sulta copiilor.
Daca bunul este comun adică achiziționat in timpul căsătoriri cu soțul cu contribuție comuna si egala , doamna are 58 si restul se împarte la copii in mod egal adică 38 se împarte la toți copii. Fiul a decedat înainte sau după tata era căsătorit avea copii? Nu se poate vinde oricum nimic decât după dezbaterea succesiunilor, dupa cadastru si intabulare.