Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune fiind chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune fiind chirias

Buna ziua!
V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat in legatura cu urmatoarea situatie: Este vorba despre socrul meu, locuieste cu chirie din anul 1975 intr-o casa cu 2 camere in Municipiul Dragasani. Casa si terenul aferent nu au fost revendicate de nimeni, de altfel a obtinut de la primarie act care dovedeste acest lucru, dar Primaria tergiverseaza demersurile pentru cumpararea imobilului. In fine, intrebarea este daca ar putea deveni proprietar prin uzucapiune de 30 de ani, tinand cont ca este chirias?
Multumesc anticipat!
Stimat forumist,

Din păcate pentru dvs, răspunsul meu este nu.

Uzucapiunea implică folosirea sub nume de proprietar a imobilului, or, calitatea de chiriaș nu reprezintă o folosire sub nume de proprietar, ci este o detenție precară. O astfel de detenție nu poate conduce la uzucapare.

Cu stimă.

Uzucapiunea nu poate fi invocata.Contractul de inchiriere va confera doar o detentie precara, posesia, asadar, este viciata.

Multumesc pentru raspuns, banuiam ca asa este, acum am certitudinea.
Tot in legatura cu acest subiect, daca ar merge in instanta contra primariei, pe ce temei legal s-ar putea baza? cu alte cuvinte , ce legi sunt de folos in cazul unui chirias la primarie care vrea sa devina proprietar, in situatia in care primaria tergiverseaza situatia, chiar daca exista cerere de cumparare si dosar depus?