avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune fiind chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune fiind chirias

Buna ziua!
V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat in legatura cu urmatoarea situatie: Este vorba despre socrul meu, locuieste cu chirie din anul 1975 intr-o casa cu 2 camere in Municipiul Dragasani. Casa si terenul aferent nu au fost revendicate de nimeni, de altfel a obtinut de la primarie act care dovedeste acest lucru, dar Primaria tergiverseaza demersurile pentru cumpararea imobilului. In fine, intrebarea este daca ar putea deveni proprietar prin uzucapiune de 30 de ani, tinand cont ca este chirias?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Rug_Ionut , utilizator 09:16, 16 Ianuarie 2015
Stimat forumist,

Din păcate pentru dvs, răspunsul meu este nu.

Uzucapiunea implică folosirea sub nume de proprietar a imobilului, or, calitatea de chiriaș nu reprezintă o folosire sub nume de proprietar, ci este o detenție precară. O astfel de detenție nu poate conduce la uzucapare.

Cu stimă.

Uzucapiunea nu poate fi invocata.Contractul de inchiriere va confera doar o detentie precara, posesia, asadar, este viciata.


Multumesc pentru raspuns, banuiam ca asa este, acum am certitudinea.
Tot in legatura cu acest subiect, daca ar merge in instanta contra primariei, pe ce temei legal s-ar putea baza? cu alte cuvinte , ce legi sunt de folos in cazul unui chirias la primarie care vrea sa devina proprietar, in situatia in care primaria tergiverseaza situatia, chiar daca exista cerere de cumparare si dosar depus?
Tot in legatura cu acest subiect, daca ar merge in instanta contra primariei, pe ce temei legal s-ar putea baza? cu alte cuvinte , ce legi sunt de folos in cazul unui chirias la primarie care vrea sa devina proprietar, in situatia in care primaria tergiverseaza situatia, chiar daca exista cerere de cumparare si dosar depus?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune- posesie viciata? STEFANY_CRYS STEFANY_CRYS Buna ziua, Am rugamintea sa ma lamuriti intr-un caz de uzucapiune. Pe scurt: matusa mea care mosteneste 1/2 din proprietatea avuta de bunica, nu vrea sa ... (vezi toată discuția)
Chirias la primarie de 40 ani vreau sa devin proprietar Rug_Ionut Rug_Ionut ce legi sunt de folos in cazul unui chirias la primarie, din 1975 care vrea sa devina proprietar, in situatia in care primaria tergiverseaza situatia, chiar ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune imobil tipadana tipadana as dori un model de actiune pentru uzucapiune imobil sau ce credeti ca este indicat de facut. Locuiesc cu chirie într-o casa, proprietat Stat,care se afla pe ... (vezi toată discuția)