Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Situatie incasari cote intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Situatie incasari cote intretinere

va prezint o situatie pe care o intalnesc si sunt in cautarea unor opinii despre cum ar trebui procedat.
in urma demiterii administratorului asociatiei, se presupune ca acesta preda documente precum: registre, stampile, chitantiere, bani, liste, bonuri, facturi, etc.
ei bine, el nu predă nimic. pt ca nu vrea.

cum fac eu incasarea fara chitantiere ? cum e corect fiscal sa procedez ? pt ca eu tre sa incasez ca sa platesc facturile.

ma apuc si cumpar altele noi ?
incep un chitantier nou ? cum il numerotez ?
ca nu le am pe cele vechi ca sa stiu cum le numerotez in continuare.
un registru de casa nou ?
cum e corect fiscal ?

multumesc.

Era bine daca se prezenta situatia mai clar: asa se spune o poveste care se vede de la o posta ca e bazata pe un caz concret.

Oricum, noua firma de administratie sau dumneavostra ca administrator persoana fizica, veti incepe cu un nou chitantier, o noua numerotare, un nou registru de casa, facturile le poate procura direct de la furnizori, iar banii privesc comitetul care trebuie sa faca demersurile pentru a intra in posesia lor.
Cat priveste "regimul fiscal", e vorba de o asociatie de proprietari, nu de o sociatate comerciala...
Implicati si comisia de cenzori ...
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Depinde cum a fost demis, de ce, de catre cine, au fost urmati toti pasii legali pentru demitere?
Daca totul este legal, atunci impreuna cu cei din comitet, presedintele asociatiei, faceti o sesizare la Politia de care apartineti sa va ajute in recuperarea actelor.
La furnizorii de utilitati puteti merge impreuna cu presedintele sa cereti situatia soldurilor, ultimele facturi si sa schimbati adresa de corespondenta.
Dar ce nu inteleg, ce cauta la administrator stampila, chitantierele nefolosite (nu aveti chitantiere cu regim special?), cand acestea trebuiau sa fie la presedinte!
Administratorul daca este si casier ,are regitrul de casa,registrul special(daca incasati chirii)
registrul fond rulment,caiet cu O.P. prin ce banca operati.
Dosare ce contin listele de plata, ce au la baza facturi emise de furnizori deconturi etc.
Toate acestea se predau cu un Proces Verbal si cu o situatie contabila(balanta)
Administratorul nu are stampila.
Chitantierele nu le numerotati pentru ca sunt cu regim special.Acestea sunt comandate numerele sunt in continuare.
Daca faceati cursurile de administrator stiati toate acestea.
In asociatie nu aveti presedinte,cenzor
akadea a scris:
in urma demiterii administratorului asociatiei,... ei bine, el nu predă nimic. pt ca nu vrea.

Presedintele asociatiei sa faca demersuri la politie pentru recuperarea actelor si la primarie pentru sanctionarea administratorului.
cum fac eu incasarea fara chitantiere?

Incasati pe baza de chitanta si nu fara chitanta. Megeti la cea mai apropiata librarie si cumparati chitantiere
Asa cum s-a mai spus, nu are nimic fiscul cu ceea ce intrebati dumneavoastra.

Cumarati chitantiere. Incepeti chitantiere noi si le numerotati de la 1 (unu).
Cumparati un registru de casa nou si intregistrati in acesta orice incasare si orice plata...

Pentru cei care-si dau cu parere pe langa subiect, incerc, cu scuze, cateva precizari:
- daca predarea-primirea documentelor financiar contabile se face corect, nu se incep noi chitantiere, noi registre, ci se continua pe cele vechi.
- indiferent cum a fost demis, asociatia trebuie sa-si continuie treaba; actele puteau arde intr-un incendiu, administratorul putea sa dispara la Paris... dar asociatia trebuie sa functioneze.
- chitantierele nu mai sunt formulare cu regim special numerotate..., de mai multi ani; se gasesc de cupmarat "la liber" ca si facturierele la librarii. Fiecare utilizator le numeroteaza...
Imi permit sa va informez ca in asociatia noastra eu comand si ridic chitantierele,care au
numere in continuare.In situatia cand nu am fost prezenta si au fost comandate de administrator numerele au fost tot in continuare. Ele sunt cu antetul asociatiei nr.cont banca .Posibil in alte orase chitantierele sa fie cumparate si ridicate asa cum ati afirmat.