Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua.Va relatez pe scurt problema.Sotul meu are un bunic care ar dori sa-i lase lui casa si pamantul.Cum trebuie procedat ?Mentionez ca bunica lui a decedat in urma cu trei ani, nefacandu-se nici o succesiune.Bunicul si bunica au avut 4 copii, din care trei mai sunt in viata, iar al patrulea a decedat in urma cu 2 ani,avand si el la randul lui 2 copii.
1.Poate sa faca bunicul lui vreun contract sau ce act ar putea sa faca, in conditiile in care doreste sa-i lase "averea" nepotului lui?
2.Ce cota i s-ar cuveni atunci sotului meu (nepotul bunicului)?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Trebuie dezbatuta succesiunea bunicii.
Dupa bunica , copiii (toti cei 4 , impreuna ) au dreptul la 3/4 din averea bunicii iar bunicului ii revine 1/4 din cea a avut bunica.
Bunicul poate lasa fara nicio problema nepotului favorit (sotul dvs) doar bunurile sale proprii. Daca a avut bunuri comune cu bunica, trebuie succesiune.
Nu spuneti daca sotul dvs este unul din cei doi copii ai decedatului, dar presupun ca nu. Daca sotul dvs nu este copil al fiului/fiicei decedat/e a bunicului, nu i se cuvine nimic pentru ca nici macar nu este mostenitor.
Daca se face succesiunea dupa bunica, bunicul ar putea instraina cota sa de mostenire sotului dvs
Si chiar dupa moartea bunicului s-ar putea ca mostenitorii rezervatari (copiii bunicului) sa atace vanzarea daca li se incalca rezerva succesorala la care au dreptul.