Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate farmacie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate farmacie

Buna ziua . Va rog daca se poate as avea nevoie de niste lamuriri referitoare la contabilitatea unei farmacii. Cheltuielile cu medicamentele expirate sunt deductibile,pana la ce cota si in ce conditii se pot acorda discount-uri, si care este cota maxima de adaos care se poate aplica ? Multumesc.
1)Aveti ca baza legislativa legea 266/2008.
2) va incadrati in :"Va fi introdusa o cota de TVA redusa de 9% (cota standard actuala este de 19%) pentru:
- medicamente si materiale sanitare de uz uman sau veterinar;"
3) inregistrarile contabile cu Casa de sanatate sunt :

4111= %
4427 9%
4) Decontarea se face pe total retete sau pe programe ,centralizatoare din progr.de gestiune
5)incasarea fact.prin trezorerie
5121 =4111
mai concret ce alte inreg.te intereseaza

cota de adaos la medicamente ,adica pretul de vanzareal medicamentelor este impus de ministerul sanatatii, insa pentru produsele farmaceutice nu.Daca aveti alte nelemuriri ma puteti contacta.